06.02. - Sąd Ostateczny

„Mówcie wśród narodów, że Pan jest królem. On utwierdza świat, tak że się nie poruszy, będzie sądził narody według słuszności. Niech się cieszą niebiosa i weseli ziemia, niech zadrży morze i to, co je wypełnia. Niech się radują pola i wszystko, co na nich rośnie. Niech wołają z radości wszystkie drzewa w lasach przed Panem, który już się zbliża, bo przychodzi, by osądzić ziemię. Będzie rządził światem sprawiedliwie i narodami zgodnie ze swą prawdą" (Ps 96,10-13).

1. Ewangelia według św. Mateusza (25, 31-46) przytacza ostateczny wyrok, który Jezus Chrystus wypowie nad wszystkimi ludźmi.
„Kiedy Syn Człowieczy przyjdzie w swojej chwale wraz ze wszystkimi aniołami, wtedy zasiądzie na tronie swej chwały. Wówczas zgromadzą się przed Nim wszystkie narody. A On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po swojej prawej stronie, a kozły po lewej. I powie Król do tych po prawej stronie: «Zbliżcie się, błogosławieni | mojego Ojca. Weźcie w posiadanie królestwo przygotowane dla was od początku świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a zatroszczyliście się o Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie». Wtedy zapytają Go sprawiedliwi: «Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Cię, albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Ciebie jako przybysza i przyjęliśmy Cię, albo że byłeś nagi i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Ciebie chorego lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: «Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie». Następnie powie do tych po lewej stronie: «Odejdźcie ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, który przygotowano diabłu i jego aniołom. Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie zatroszczyliście się o Mnie». Wtedy oni zapytają: «Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym lub spragnionym, przybyszem lub nagim, chorym lub w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?». Wtedy im odpowie: «Zapewniam was: Czego nie zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych, tego nie zrobiliście dla Mnie». I pójdą oni na wieczną mękę, a sprawiedliwi do życia wiecznego”.

2. Sąd ostateczny odnosi się do człowieka pod względem jego obowiązków indywidualnych; sąd powszechny odnosi się do człowieka przede wszystkim pod względem jego obowiązków społecznych, które zawierają się w miłości.
Człowiek żyje w społeczności domowej, gdzie pełni rolę jako ojciec, dziecko, sługa itd. Podobnie w społeczeństwie ma obowiązki wobec innych jako władca, poddany, robotnik, nauczyciel, kolega itd. Również w Kościele każdy chrześcijanin ma własne obowiązki i obowiązki wspólne wszystkim. Inne ma kapłan, inne ma zwykły wierny. Wszyscy mamy obowiązki wobec chorych, ubogich, tych, którzy są nam równi, i nam poddanym; obowiązek dobrego przykładu, sprawiedliwości, miłości, modlitwy, braterskiego upomnienia.
Obowiązki zwykłych chrześcijan są mniejsze, obowiązki zakonników większe, obowiązki kapłanów są najszersze i najpoważniejsze.

3. Jezu Mistrzu, jesteś doskonałym przykładem wypełnienia obowiązków w praktykowaniu cnót domowych. W ten sposób dla każdego obywatela jesteś doskonałym wzorem w praktykowaniu cnót społecznych; miłości, gorliwości, współczucia, modlitwy. Tak samo w sposób doskonały wypełniłeś Twoje obowiązki głosiciela, nauczyciela, kapłana i pośrednika.

Rachunek sumienia. - Co odpowiem, kiedy postawisz mi pytanie dotyczące moich obowiązków wynikających z cnót domowych i społecznych? Szczególnie kiedy zapytasz o cnotę miłości względem głodnych, spragnionych, chorych, ubogich itd.?

Postanowienie. - Poszerzę mój rachunek | sumienia o refleksję odnoszącą się do obowiązków zawartych w przykazaniu miłości, a szczególnie tych, które wynikają z mojego stanu.

Modlitwa - Jezu, jak mocno utkwiły we mnie słowa Twojego wyroku: „Czego nie zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych, tego nie zrobiliście dla Mnie” (Mt 25, 45). Zatem, służąc nieszczęśliwym i podejmując wobec nich dzieła miłosierdzia, mogę zmniejszać zaciągnięty wobec Ciebie dług. Poprzez miłość wyjednam sobie Twoje miłosierdzie i przychylny wyrok na sądzie ostatecznym. Jezu, uczyń moje serce pełne miłosierdzia na wzór swojego serca.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.

Komentarze