30.01. - Czyściec: obowiązki

„Jeżeli ktoś zobaczy swego brata popełniającego grzech, który nie prowadzi do śmierci, niech się modli, a wyprosi mu życie. Dotyczy to grzechów nieprowadzących do śmierci" (1 J 5,16).

1. Chronić przed nim. Są zaniedbane dusze, które nawet piekła się nie boją. Są i takie, które chcą się zbawić, ale nie obawiają się Czyśćca, widząc w nim tylko karę czasową. Są na szczęście również dusze gorliwe, które podejmują wszelki możliwy wysiłek i chcą się oczyszczać w taki sposób, aby wprost z łoża śmierci trafić do Nieba. Nawet jedna godzina Czyśćca jest tak wielkim cierpieniem, że każdy zdrowo myślący człowiek będzie się jej bał.
W godzinie śmierci wszyscy proszą rodzinę o modlitwę za zmarłych. Jest to właściwa postawa. O wiele lepiej jednak uprzedzić modlitwy za zmarłych i zapewnić sobie pełne odpuszczenie grzechów i uniknąć kar za nie przewidzianych. Mamy następujące środki: żywy żal za grzechy, prawdziwe nawrócenie serca, umartwienie, jałmużna, modlitwy, rachunek sumienia, odpusty, uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała itd.

2. Sprawić, aby był pusty. Modlitwa za dusze czyśćcowe. Jest to obowiązek wobec rodziny; często jest wyrazem wdzięczności | wobec dobrodziejów; bardzo często jest to obowiązek wobec zmarłych, z którymi łączą nas szczególne więzy zależności; zawsze jest to akt miłości duchowej.

Modlitwa za zmarłych: jest cechą charakteryzującą dobre serce, wrażliwe na cierpienie braci; jest dziełem przynoszącym wielkie zasługi przed Bogiem; zapewnia nam samym skrócenie kary Czyśćca.

Modlitwa za drogich nam zmarłych: oddaje chwałę Bogu, ponieważ dusze te w Niebie będą śpiewać niekończący się hymn Bożej chwały. Jest uczestnictwem w tym, co czuje Jezus Chrystus, który bardzo cierpi z powodu tych dusz i z utęsknieniem wyczekuje ich w Raju. Jest najsubtelniejszym aktem miłości, ponieważ te dusze same z siebie nie mogą już nic uczynić; potrzebują więc kogoś, kto otworzy bramę ich więzienia. Jest to dzieło bardzo dla nas pożyteczne, ponieważ dusze te, według tego, co mówią teologowie, mogą się za nas modlić i kiedy wejdą już do Nieba, zawsze będą się modlić za swoich dobrodziejów.

3. Panie, krzewicielu przebaczenia i miłośniku zbawienia wszystkich ludzi, spraw w swoim miłosierdziu, aby wszyscy bracia z naszej rodziny, krewni i dobrodzieje, którzy odeszli już z tego świata, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy i Twoich świętych, weszli do wiecznej krainy szczęścia. Przez Chrystusa Pana naszego.

Rachunek sumienia. - Czy mam żywą wiarę w Czyściec? Czy dobrze poznałem ten dogmat? Jego istnienie? Kary? Środki wynagradzające? Znaczenie Mszy św. za dusze czyśćcowe? Czy troszczę się, aby go uniknąć? Czy upowszechniam, w miarę moich możliwości, tę doktrynę?

Postanowienie. - Uczestnicząc we Mszy św., w moich intencjach zawsze będzie obecna modlitwa z moich drogich zmarłych. W miarę możliwości będę odwiedzał cmentarz.

Modlitwa. - Panie Boże Wszechmogący, przez świętą krew, która wypłynęła z boku Twojego Boskiego Syna Jezusa, w obecności Matki Bożej Bolesnej, błagam Cię, abyś wyzwolił dusze cierpiące w Czyśćcu; szczególnie proszę Cię za te, które miały szczególne nabożeństwo eucharystyczne i które czciły Najświętszą Maryję Dziewicę.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.

Komentarze