1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych

„Godna pochwały jest szlachetna bezdzietność, gdyż pamięć o niej jest nieśmiertelna. Znajduje ona uznanie u Boga i u ludzi: gdy się objawi, zyska naśladowców, gdy jej zabraknie, wszyscy za nią tęsknią. Kroczy ona w chwale, uwieńczona tryumfem, gdyż uczciwie walcząc, odniosła zwycięstwo" (Mdr 4,1-2).

1. Świętym winni jesteśmy miłość, naśladowanie, modlitwę. Miłość z racji darów Bożych, jakie zostały im udzielone, oraz ich zasług; naśladowania z powodu ich cnót; modlitwę ze względu na moc ich wstawiennictwa przed Bogiem.

W Świętych podziwiamy moc i dobroć Boga, która tak wspaniale i hojnie w nich się objawiła. Podziwiamy również sposób, w jaki odpowiedzieli oni na Bożą łaskę. Pośród nich są apostołowie i męczennicy, wyznawcy i dziewice, zakonnicy, kapłani, młodzieńcy, ojcowie i matki rodzin, osoby z każdego stanu, języka, narodu. „Zobaczyłem ogromny tłum, którego nikt nie mógł policzyć, ze wszystkich narodów, plemion, ludów i języków. Stali przed tronem i przed Barankiem ubrani w białe szaty, a w rękach trzymali palmy. I wołali potężnym głosem: «Zbawienie u naszego Boga, siedzącego na tronie, i u Baranka»” (Ap 7, 9-10).

2. Naśladowanie Świętych. Byli oni ludźmi takimi jak my. Przeszli pośród licznych pokus, trudności, niebezpieczeństw, podobnych do tych, jakie nas spotykają. Ale zachowali niewinność; albo oczyścili się przez stosowne pokuty; i w ten sposób zakończyli to życie w świętej miłości Boga. Wielu z nich natychmiast zostało włączonych do radości Nieba; inni musieli najpierw w Czyśćcu oczyścić się z pozostałości grzechu.

Pośród nich widzimy ogromną różnorodność zasług i chwały: „Każda gwiazda różni się od innej swoim blaskiem”. Któż odznaczał się większą miłością niż św. Cottolengo czy św. Wincenty a Paulo; kto jaśniał większą gorliwością niż św. Franciszek Ksawery i św. Jan Bosko; kto był tak naznaczony miłością Boga jak św. Franciszek z Asyżu i św. Proboszcz z Ars. Święty Alojzy był wzorem czystości, św. Alfons prowadzenia dusz, św. Konrad z Parzham pokory i św. Teresa od Dzieciątka Jezus prostoty: wszystkich ich można naśladować. Są i tacy, którzy jaśnieją blaskiem wielu cnót, jak na przykład św. Piotr, św. Paweł, św. Jan, św. Jan Chrzciciel itd. Ale w jakimś wymiarze także ich możemy naśladować. Młodzi mogą sobie wybrać za wzór św. Alojzego Gonzagę, ojcowie rodzin św. Józefa; matki św. Annę; kapłani św. Alfonsa de Liguoriego itd.

3. Modlitwa do Świętych. „Święci i Święte Boże, módlcie się za nami”. Kościół przyzywa ich wstawiennictwa. Zaleca on, aby często odmawiać Litanię do Wszystkich Świętych. Można powiedzieć, że każdego dnia jest wspominany jakiś święty; ale pierwszego listopada Kościół obchodzi wspomnienie wszystkich. Oremus z tego dnia mówi: „Wszechmogący wieczny Boże! Dozwalasz wspólną uroczystością czcić zasługi wszystkich Świętych swoich: prosimy Cię przeto, abyś nam udzielał tym obfitszych łask upragnionego zmiłowania swego, im liczniejszych mamy pośredników”.

Rachunek sumienia. - Mam nabożeństwo przynajmniej do moich świętych patronów? Znam ich życie? Naśladuję ich przykład? Modlę się do nich?

Postanowienie. - Wybiorę sobie jednego świętego jako mojego szczególnego patrona, abym mógł go naśladować i w sposób szczególny do niego się modlić.

Modlitwa. - Od wszystkich niebezpieczeństw duszy i ciała wybaw nas, Panie; przez wstawiennictwo Świętej i zawsze chwalebnej Dziewicy Maryi, Matki Boga, Świętego Józefa, Świętych Twoich Apostołów Piotra i Pawła oraz Świętego (N.N. mojego szczególnego patrona) i wszystkich Świętych udziel nam, Panie, z łaski swojej zdrowia i pokoju; aby Kościół wolny od wszelkiego przeciwieństwa i błędu mógł w pokoju Tobie służyć. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.