10 grudnia - Maryja Dziewica

„Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i osłoni Cię moc Najwyższego; dlatego Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym" (Łk 1,34-35).

1. W duszy Maryi Bóg zechciał skupić wszystkie zasługi, cnoty i przywileje, które stały się udziałem i zostały rozdzielone pomiędzy Świętymi. Dlatego, kiedy przeznaczył Ją do tego, aby stała się Matką Boga, chciał, aby była najczystszą Dziewicą. Maryja złożyła ślub.

Kiedy Archanioł Gabriel przedstawił Jej propozycję Bożego Macierzyństwa, sprzeciwiła się i zapytała: „Jak się to stanie, skoro nie znam pożycia małżeńskiego?” (Łk 1, 34).

Święty Augustyn zauważa, że nie poprosiłaby o wyjaśnienie, gdyby wcześniej nie została już poświęcona Panu: „Oczywiste jest, że nie wyraziłaby się w taki sposób, gdyby wcześniej nie złożyła Bogu ślubu dotyczącego jej dziewictwa".

2. Święty Paweł sławi dziewictwo; bez wątpienia przewyższa ono piękno oraz wartość stanu małżeńskiego. Różni się ono od czystości, ponieważ nie tylko wyrzeka się tego, co jest zabronione; ale rezygnuje także z każdej przyjemności cielesnej; czyli angażuje się w zachowanie pełnej i doskonałej czystości młodzieńczej; z miłości do Boga i dusz.

Jest to cnota najwyższa, ponieważ owocuje stałym postanowieniem powstrzymywania się od wszystkich przyjemności cielesnych, dozwolonych i zabronionych, w ciągłej i wiecznej integralności. Dziewica podejmuje to zobowiązanie, aby bardziej podobać się Panu, swojemu niebieskiemu Oblubieńcowi. Dziewictwo jest przedłożeniem dóbr nadprzyrodzonych nad dobra materialne; jest wyborem drogi najlepszej, zgodnej z powtarzającym się często nauczaniem Pisma Świętego; szczególnie Ewangelii i listów św. Pawła.

3. Zgodnie z Bożym planem, świat będzie zbawiony dzięki osobom zachowującym dziewictwo; albo przez dusze przynajmniej zachowujące wstrzemięźliwość. Wokół ołtarza Jezus chce mieć osoby czyste i święte.

Osoba, która zachowała dziewictwo, łatwiej przyjmuje i rozumie sprawy Boże, posiada większą nadzieję, bardziej gorliwą miłość, największe zasługi potrzebne do prowadzenia nieustannej walki, posiada też wielu wrogów, których musi pokonać.

Rachunek sumienia. - Szanuję dziewictwo? Praktykuję przynajmniej czystość, do jakiej zobowiązuje mnie mój stan?
Czuwam nad niebezpieczeństwami? Korzystam ze środków, z których głównym i najlepszym jest modlitwa?

Postanowienie. - Ciągle będę żył w sposób praktyczny słowami Ewangelii: „Czuwajcie i módlcie się”.

Modlitwa. - Jezu Mistrzu, który zechciałeś narodzić się z najczystszej Dziewicy, daj swojemu Kościołowi wiele wrażliwych dusz, które wychodząc zwycięsko z walki z ciągłymi przeciwnościami, napełnią świat pięknym zapachem lilii. Udziel nam łaski potrzebnej do tego, abyśmy nieskalani przeszli przez pokusy tego świata.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.