10 kwietnia - Druk

"Niech zamieszka w was bogactwo nauki Chrystusa: pouczajcie z całą mądrością i napominajcie się wzajemnie przez psalmy, hymny, natchnione pieśni, śpiewając Bogu z wdzięcznością w waszych sercach" (Kol 3, 16).

1. Książki, broszury, gazety, czasopisma, reprodukcje obrazów, drukarnie, wydawnictwa, dziennikarze, pisarze, drukarze, propagandyści tworzą razem to, co powszechnie nazywane jest "drukiem".

Druk może być apostolstwem prawdy, dobroci, religii; może być środkiem kultury, nauki, sztuki; może też być źródłem każdego rodzaju błędu, herezji, perwersji, nieporządku. Jest to wielki wynalazek nowoczesności; dzięki niemu słowo człowieka się pomnaża, rozszerza i dociera do wszystkich.

Niestety lepiej wykorzystują go ludzie źli do szerzenia zła, gorzej ludzie dobrzy do czynienia dobra. Więcej jest czytelników złych publikacji niż czytelników szukających prawdy i dobra.

2. Druk jest wielką siłą. Biblia, Ewangelia, Księgi Boga zostały pomnożone dzięki niezliczonym egzemplarzom ich drukowanych wydań. Są to księgi ludzkości. Podobnie księgi doktorów Kościoła, papieży, pisarzy katolickich.

Dzięki nim na świecie upowszechnia się myśl, moralność, kult chrześcijański. Istnieją ona niejako obok przepowiadania ustnego Pasterzy Kościoła. Powstały piękne wydania książkowe medytacji. Z drugiej strony: istnieją miliony egzemplarzy gazet, książek, czasopism, które szerzą błąd, złe zwyczaje, przesąd. Niszczą one dobry porządek, wywołują wojny, rozbudzają ludzkie namiętności, walczą z Kościołem i świętymi rzeczami, psują młodzież. Święty Augustyn nawrócił się dzięki lekturze fragmentu listów św. Pawła; białe jak śnieg dusze młodzieńców tracą swoja niewinność przez lekturę perwersyjnych książek i gazet.

3. Mamy trzy podstawowe obowiązki w odniesieniu do druku:
a/ wystrzegać się złej lektury oraz współpracy, bezpośredniej i pośredniej, z niebezpiecznym drugiem. Święty Paweł w Efezie kazał przynieść na miejski plac wszystkie gorszące i szerzące przesądy książki i na oczach ludu je spalił (por. Dz 19,19).

b/ Czytać dobre książki, dobre gazety i w miarę możliwości wspierać ich wydawanie. Lektura Ewangelii, żywotów świętych, literatury duchowej przynosi ogromne owoce.

c/ Pełnić apostolstwo druku w swoim środowisku, na ile pozwalają nasze możliwości: przez modlitwę, ofiary, pisanie i rozpowszechnianie.

Dziś bardziej niż w przeszłości: ponieważ dzisiaj czyta się o wiele więcej. Papież często o tym naucza, biskupi i księża bardzo o to proszą. Bardzo liczne są grzechy będące wynikiem nieuczciwego druku; są one bardzo poważne, ponieważ bezpośrednio przeciwstawiają się Boskiemu Mistrzowi; są ciągłym zgorszeniem.

Rachunek sumienia. - Zdaję sobie sprawę z dobra i zła, jakiego wywołuje druk? Uciekam się od trującego owocu? Karmię się owocem dobrym? Wspieram Apostolstwo druku?

Postanowienie. - Rozważę słowa Leona XIII: zdrowy druk przeciwstawić drukowi niszczącemu dusze.

Modlitwa. - Panie, który nieustannie dajesz do rąk człowieka coraz lepsze i skuteczniejsze środki rozpowszechniania myśli, spójrz litościwie na dzisiejsze społeczeństwo. Zobacz, jak bardzo prześladowana jest prawda, cnota, Kościół!
Oświeć i uświęć pisarzy, robotników, propagandystów: aby udało się oddalić każdą pułapkę i podstęp czyhające na dusze. Aby Twoja Ewangelia szła przez świat, upowszechniała się i wszędzie była czczona.
Błogosław i nagradzaj apostołów dobrych wydawnictw; pocieszaj ich dobrymi owocami ich pracy. Powiedziałeś: "Kto dobrze żyje i uczy dobra, otrzyma podwójną nagrodę" (por. Mt 5, 19; 1 Tm 5, 17).

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.