10 listopada - Katedra Świętego Piotra w Rzymie

„Idźcie więc i pozyskujcie uczniów we wszystkich narodach! Udzielajcie im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego! Nauczajcie ich, aby zachowywali wszystko, co wam nakazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do końca świata" (Mt 28,19-20).

1. Po Wcieleniu i Wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa, dusze muszą być zbawiane przez ludzi. On przekazał swoją władzę Kapłanom, a pełnię swojej władzy powierzył swojemu Wikariuszowi, Świętemu Piotrowi. Piotr przybył do Rzymu, gdzie ustanowił swoje powszechne biskupstwo i gdzie umarł przybity do krzyża. Papież jest następcą Piotra: posiada jego władzę, nieomylność, zadanie zbawiania oraz uświęcania. Ktokolwiek chce trwać w jedności z Chrystusem, musi być zjednoczony z Piotrem i jego następcami; ktokolwiek chce poznać prawdę, musi udać się do tej katedry; ktokolwiek chce stać się obywatelem Nieba, musi w duchowy sposób stać się obywatelem Rzymu.

2. Epistoła mówi o prymacie Piotra. „Piotr, apostoł Jezusa Chrystusa, do wybranych przez Boga, którzy mieszkają na obczyźnie rozproszeni w Poncie, Galacji, Kapadocji, Azji i Bitynii. Bóg Ojciec wybrał was zgodnie ze swym odwiecznym postanowieniem, a Duch uświęcił, abyście byli posłuszni i zostali pokropieni krwią Jezusa Chrystusa. Niech Bóg udzieli wam obficie łaski i pokoju! Niech będzie błogosławiony Bóg, Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa! On w swoim wielkim miłosierdziu zrodził nas na nowo do żywej nadziei przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa, abyśmy osiągnęli dziedzictwo niezniszczalne, nienaruszone i nieprzemijające. Ono jest wam zapewnione w Niebie, a moc Boża strzeże was przez wiarę, abyście osiągnęli zbawienie, które się objawi na końcu czasów. Dlatego cieszcie się już teraz, nawet jeśli musicie jeszcze odczuwać smutek z powodu różnych doświadczeń. Są one potrzebne dla wypróbowania waszej wiary, o wiele cenniejszej od przemijającego złota, które przecież oczyszcza się w ogniu. Ukaże się ona w pełnym blasku, a wy doznacie chwały, uznania i czci, gdy objawi się Jezus Chrystus” (1 P 1, 1-7).
Ewangelia przypomina, że Piotr jest fundamentem Kościoła oraz że posiada klucze do królestwa niebieskiego. Oto tekst Ewangelii: „W owym czasie, gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, zapytał swoich uczniów: «Co mówią ludzie? Kim według nich jest Syn Człowieczy?». A oni odpowiedzieli: «Mówią, że jest Janem Chrzcicielem, inni - że Eliaszem, a jeszcze inni - że Jeremiaszem lub którymś z proroków». Zapytał ich: «A według was, kim jestem?». Wtedy Szymon Piotr odpowiedział: «Ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego». Jezus mu odpowiedział: «Szczęśliwy jesteś, Szymonie, synu Jony, gdyż nie poznałeś tego ludzką mocą, ale objawił ci to mój Ojciec, który jest w niebie. Ja zaś mówię tobie, że ty jesteś Skałą. Na tej Skale zbuduję mój Kościół, a potęga piekła go nie zwycięży. Tobie dam klucze królestwa niebieskiego. Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie»” (Mt 16, 13-19).

3. Antyfona na wejście ze Mszy św. mówi: „Pan ustanowił z nim (z Piotrem) przymierze pokoju; dał mu książęcą godność, aby na wieki posiadł godność kapłaństwa”.

Rachunek sumienia. - Czy dobrze znam godność, władzę, prerogatywy i zadania Papieża? Jestem przekonany o moich obowiązkach słuchania, naśladowania, kochania tej Katedry prawdy? Słowem, modlitwą, przykładem prowadzę dusze do wspólnego Ojca?

Postanowienie. - Chcę coraz bardziej być całym sercem rzymianinem.

Modlitwa. - Panie, który św. Piotrowi, Twojemu Apostołowi, dałeś klucze królestwa niebieskiego i powierzyłeś najwyższą władzę wiązania i rozwiązywania; spraw, byśmy wsparci jego wstawiennictwem zostali uwolnieni z kajdan grzechu.
Boski Mistrzu, prowadź Papieża drogami świętości, aby przez słowo i przykład obficie karmił powierzoną mu owczarnię; uczyń nas uległymi w słuchaniu jego nauki oraz gorliwymi w oddawaniu chwały Katedrze Piotrowej.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.