10 maja - Sprawiedliwość

Jesteś sprawiedliwy, wszystkim zarządzasz sprawiedliwie, a skazanie niewinnego uważasz za niegodne Twej mocy. Twoja potęga jest podstawą sprawiedliwości, a w swej wszechwładzy wszystkich traktujesz łagodnie. Okazujesz potęgę, gdy ktoś wątpi w nieograniczoną moc Twoją, a jeśli ją uznaje, ostrzegasz go przed zuchwałością. Jesteś wszechwładny, a sądzisz łagodnie i kierujesz nami wyrozumiale, bo możesz uczynić wszystko, co zechcesz. W ten sposób nauczyłeś lud swój, że człowiek prawy powinien kochać innych. Dałeś swoim synom zbawienną nadzieję, że gdy zgrzeszą, obdarzysz ich nawróceniem" (Mdr 12,15-19).

1. Sprawiedliwość jest nadprzyrodzoną cnotą moralną, skłaniającą naszą wolę do tego, aby wszystkim dawać to, co się im absolutnie należy. Miłość dodaje jeszcze więcej, mianowicie to, co bliźniemu nie należy się w sposób absolutny. Bossuet mówi: „Kiedy mówię o sprawiedliwości, jednocześnie mówię o świętym węźle społeczności ludzkiej; o hamulcu nadmiernej swobody... Kiedy króluje sprawiedliwość, we wszystkich traktatach znajduje się miejsce dla wiary, uczciwości w transakcjach, porządku w polityce; na ziemi panuje pokój, także Niebo, można tak powiedzieć, radośnie nas oświeca i wysyła nam piękne inspiracje”.

Sprawiedliwość jest ogólna, kiedy odnosi się do całego społeczeństwa czy do mniejszych grup społecznych, w których żyjemy; jest szczególna, kiedy odnosi się do wzajemnych praw i obowiązków obywateli. Ta pierwsza zobowiązuje nas do niesienia w miarę naszych możliwości ciężarów społeczeństwa, od którego otrzymujemy w zamian wiele dóbr. Z naszej strony społeczeństwu należą się, zależnie od czasu i okoliczności, przysługi, podatki, część naszych dóbr, a nawet wolność. Druga natomiast normuje prawa i obowiązki obywateli w odniesieniu do dóbr materialnych, opinii, wolności, dóbr ciała i duszy.

2. Sprawiedliwość jest zasadą porządku i | pokoju, tak w życiu indywidualnym, jak i społecznym. Dzięki niej zachowywana jest uczciwość w transakcjach handlowych, karze się wszelkie oszustwa, broni się pokornych i słabych, obywatele są posłuszni, rządzący jednakowo rozdzielają ciężary oraz korzyści i przywileje życia społecznego.

Jeśli później wszystkie obowiązki wynikające ze sprawiedliwości podejmuje się dla Boga, zgodnie z otrzymaną łaską, zyskują one wartość nadprzyrodzoną i zasługują na nagrodę życia wiecznego. Kiedy człowiek boi się Boga, nabywa również pełnego wrażliwości szacunku do tego wszystkiego, co należy do bliźniego. Zatem żołnierz, lekarz, nauczyciel, urzędnik, obywatel, jeśli są dobrymi chrześcijanami, będą również najwierniej wypełniać swoje obowiązki; będą postrzegani jako najlepszy wzór oraz jako ludzie godni zaufania w społeczeństwie. W ten sposób chrześcijanin, w życiu prywatnym i społecznym, wypełnia swoje obowiązki ze szczególną odpowiedzialnością oraz zawsze w porządku Bożym i w odniesieniu do wieczności. Działając w ten sposób, bardzo szybko postępuje naprzód w duchu i świętości.

3. Będę szanował i przestrzegał prawa własności, wystrzegając się małych kradzieży, szkód, oszustw, nielegalnych spekulacji. Powstrzymam się od zaciągania przesadnie dużych długów i postaram się spłacić te, które mam. Naprawię każde zło wyrządzone innym, z szacunkiem będę korzystał z rzeczy nienależących do mnie i w stosownym czasie oddam wszystko, co pożyczyłem. Wykażę się szczególną delikatnością i wrażliwością w sprawach jałmużny i rzeczy świętych. Będę szanował honor i dobre imię innych, wystrzegając się oszczerstw, obmowy, przekleństwa, łamania tajemnicy; jeśli w czymś niedomagam, postaram się odpowiednio zadośćuczynić za moje braki.

Rachunek sumienia. - Czy posiadam odpowiednią wiedzę dotyczącą obowiązków wynikających ze sprawiedliwości? Czy w pracy zawodowej, jako ojciec, jako handlowiec, jestem czysty? Robię rachunek sumienia, spowiadam się, poprawiam w tej tak bardzo delikatnej materii?

Postanowienie. - W moim rachunku sumienia zatrzymam się nad kwestią, która najbardziej mnie dotyczy.

Modlitwa. - Panie, który na słowa oświeconego łaską Zacheusza: Panie, połowę mego majątku oddam ubogim, a jeśli na kimś coś wymusiłem, oddaję poczwórnie", odpowiedziałeś: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu", udziel mi swojej łaski, abym zawsze działał sprawiedliwie i dla Twojej miłości.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.