11 kwietnia - Kino

"Głoście wielkość Jego imienia, dziękujcie Mu w godny sposób przy dźwiękach harfy i cytry i tak wyśpiewujcie dziękczynienie: Wszystkie dzieła Pana są bardzo dobre i każdy Jego rozkaz spełnia się we właściwym czasie. Nie można powiedzieć: "Co to jest i po co?". Wszystko ma zastosowanie w swoim czasie. Na Jego słowo spiętrzyły się wody, na rozkaz ust Jego utworzyły się zbiorniki wodne. Na Jego rozkaz spełnia się każde życzenie i nikt nie pomniejszy Jego zbawczej siły. Jemu są wiadome czyny wszystkich stworzeń i nic nie ukryje się przed Jego oczami. Obejmuje wzrokiem początek i koniec czasów i nie ma dla Niego nic nadzwyczajnego" (Syr 39, 15-20).

1. Bardzo bolesne jest to, że wiele ludzkich wynalazków częściej używanych jest jako narzędzia zła niż narzędzie dobra. Tak dzieje się z drukiem, z radiem i z kinem.

Na temat tego ostatniego Pius XI napisał piękną encyklikę, w której przypomina wszystkich o ich obowiązkach odnoszących się do kina.

Pius XII w czasie audiencji dla przedstawicieli świata kina mówił: "czasem rodzi się pytanie, czy kierujący przemysłem kinematograficznym w wystarczającym stopniu zdają sobie sprawę, z jak wielką siłą mogą wpływać na życie społeczne, tak w odniesieniu do rodzin, jak i całych społeczności państwowych. Wzrok, słuch są niczym szerokie drogi bezpośrednio prowadzące do duszy człowieka. Czym jest to, co z ekranu przenika do najbardziej ukrytych zakamarków umysłu; gdzie kształtuje się głębia postaw młodzieży i gdzie formowane są i wyostrzone normy oraz motywy działania, które kształtują ostateczny charakter?

Czy jest to czymś, co przyczyni się do uczynienia obywateli lepszymi, bardziej zaradnymi, miłującymi prawo, bojącymi się Boga, którzy znajdują swoją radość i odpoczynek w zdrowych przyjemnościach i pociechach? Święty Paweł cenił Menandera, starożytnego poetę greckiego, kiedy pisał do wiernych Koryntu, że "złe rozmowy psują dobre obyczaje" (1 Kor 15,33).

Współcześnie o ileż bardziej skuteczne są zepsute rozmowy, gdy towarzyszy im przedstawione na żywo postępowanie, które naśmiewa się z Bożego prawa i przyzwoitości. O jak niezmierzoną wielość dobra może wytworzyć przemysł filmowy! Oto dlaczego zły duch... chce zdeprawować to narzędzie dla swoich bezbożnych celów". 

2. Nasze obowiązki to: powstrzymać się od bezbożnych i niemoralnych przedstawień, oddalając od nich również podległe nam osoby. Powinniśmy przestrzegać wszystkich przed niebezpieczeństwami i promować "przyrzeczenie filmowe". Trzeba się modlić i pracować, rozpowszechniać zdrowe kino jako prawdziwy i nowoczesny apostolat, który dziś jest tak bardzo potrzebny.

Całe stworzenie jest środkiem prowadzącym do zbawienia duszy. Tak samo każdy wynalazek, najszybsze i najskuteczniejsze środki  należy używać dla królestwa Bożego oraz aby rozszerzyć odkupienie i zbawienie ludzi. Powinno się docierać wszędzie. Ponadto przeciwstawić dobre kino kinu złemu. Sprawę z tego będziemy musieli kiedyś zdać Bogu.

3. Pius XI napisał: "Potrzebna jest bardziej wnikliwa i rozległa czujność nad niemoralnymi książkami i widowiskami filmowymi".

Rachunek sumienia. - Mam zdrowe podejście do kina i postrzegam go właściwie? Wypełniam mój obowiązek wystrzegania się oraz umartwiania? Promuję, na ile pozwalają mi na to warunki, Apostolstwo kina?

Postanowienie. - Będę pamiętał słowa Piusa XI: "Głos Kościoła, który jest nauczycielem oraz wzorem każdego apostolstwa, oraz różne potrzeby społeczne będą mi ukazywać odpowiednie środki i formy działania, aby słowo  Boże się rozszerzało i było uwielbione.

Modlitwa. - Boski Mistrzu, błogosław wszystkim, którzy podejmują apostolstwo kina i modlą się za nie. Oświeć i nawróć licznych nieszczęsnych i ślepych producentów, propagatorów oraz widzów deprawujących filmów. Do Ciebie należy wiedza i Twoja jest siła stworzenia: oby wszystko było używane dla Twojej chwały i dla naszego zbawienia! Oby nikt Cię nie obrażał, o Panie, zmieniając w truciznę i zepsucie to, co Ty z taką miłością przygotowałeś dla człowieka.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.