12 kwietnia - Radio

"Od początku dobro dla dobrych zostało stworzone, zło natomiast dla grzeszników. Podstawowe potrzeby życiowe człowieka zaspokajają: woda, ogień, żelazo i sól, mąka zbożowa, mleko i miód, sok z winogron, oliwa i odzienie. To wszystko pobożnym wychodzi na dobre, w zło się obraca dla grzeszników" (Syr 39, 25-27).

1. Tak jak Papież życzył sobie, aby w Watykanie działała drukarnia oraz wydawane były gazety, tak samo chciał, aby zaistniało radio potrzebne do komunikacji ze wszystkimi ludźmi. W momentach szczególnie uroczystych papież za pomocą radia wypełnia swoje powszechne posłannictwo: "Głoście każdemu stworzeniu" (Mt 16,15). Radio przekazuje prawdę i kłamstwo, wiedzę, mówi o sztuce, o tym, co święte, i o tym, co jest gorszące. Jest to mowa, która przy pomocy nadajników dociera do rzeszy słuchaczy. Dlatego: w odniesieniu do tego, kto się wypowiada, albo przynosi wiele zasług, albo jest wielkim zgorszeniem. "Złe rozmowy psują dobre obyczaje" (por. 1 Kor 15, 33). Zadaniem słuchaczy jest to, aby w momencie kiedy włączają odbiornik i nastawiają uszu, mieli w sobie także ducha umartwienia, aby wiedzieli, kiedy zatkać uszy i wyłączyć odbiornik. Radio może być głosem, który zwiódł Ewę; i może też być głosem Wikariusza Chrystusa, który oświeca i umacnia dusze.

2. Radio jest wielką siłą, której skutkiem może być dobro albo zło. Jeśli św. Paweł wróciłby na ziemię, zapewne chciałby wypowiadać się przez nie. Dzięki niemu można uczestniczyć w celebracji liturgicznej albo słuchać wzniosłej muzyki. Tajemnica jego siły tkwi w masowości rozprzestrzeniania się sygnału radiowego i rzeszy jego słuchaczy. Dziś jest ono słuchane niemal w każdej rodzinie tak zwanych cywilizowanych narodów.

Pius XII mówił: "Jak każdy wynalazek ludzkiego rozumu, radio może być wykorzystywane jako narzędzie dobra albo zła. Było używane jako źródło szerzenia oszczerstw, jako sposób deprawacji ludzi prostych i niewykształconych, jako środek burzenia pokoju pomiędzy ludźmi i narodami. Jest to nadużycie Bożych darów... Dobro czynione za pomocą radia może okazać się większe od szerzonego w nim zła... i to jest nasza modlitwa".

3. Jakie są obowiązki wszystkich w odniesieniu do dobra i zła, jakie dzieją się za pomocą radia? Są trzy: a/ Absolutne wystrzeganie się słuchania tego, co jest złe: to byłby grzech; uniemożliwiać słuchania takich audycji osobom nam podległym. b/ Słuchanie audycji dobrych: religijnych, społecznych, naukowych, kulturalnych, które służą umacnianiu ducha chrześcijańskiego, budują człowieka, ulepszają jego życie. c/ Być przekonanym o istnieniu apostolstwa radiowego. Polega ono na wspieraniu dobrych audycji i eliminowaniu gorszących oraz wulgarnych. Papież, kapłani, katolicy odznaczający się dobrym duchem przy wielu okazjach wypowiadają się w radiu z bardzo dobrym skutkiem dla wiernych.

Rachunek sumienia. - Mam wystarczające i prawdziwe przekonanie o sile i niebezpieczeństwie, jakie drzemią w radiu? Umartwiam się i wystrzegam tego, co niebezpieczne? Współpracuję z tym apostolstwem? Szukam w nim korzyści dla mnie samego?

Postanowienie. - We wszystkim człowiek może grzeszyć, we wszystkim może napotkać niebezpieczeństwo; wszystko może uświęcić. Uświęcam radio? Czynię z niego środek uświęcenia i zbudowania?

Modlitwa. - Panie, wszelkiej wiedzy i sił natury; bądź uwielbiony za to, że w rękach człowieka złożyłeś tak wiele dóbr służących ludzkości. Jesteś wszechmogący, dobry, mądry. Całe niebo, ziemia, siły natury, instrumenty muzyczne wyśpiewują Twoją chwałę. Oświeć nas i prowadź, aby wszystko kierowało nas do wdzięcznej miłości; do głębokiej adoracji; do lepszej służby; abyśmy dawali ludziom coraz więcej prawdy, dobra i radości. Jak wielka będzie nasza radość w Niebie z kontemplacji Twojej nieskończonej doskonałości! Wspomóż nas, abyśmy przechodząc bez winy pośród tylu niebezpieczeństw, zawsze i ze wszystkich sił szukali Ciebie, Najwyższego Dobra, Wiecznego Błogosławieństwa.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.