12 października - Orędownictwo Świętego Józefa

„Spełniłeś pragnienie jego serca, nie odmówiłeś życzeniom warg jego. Bo wyszedłeś mu naprzeciw z błogosławieństwem swej dobroci, drogocenną koronę włożyłeś mu na głowę. Prosił Ciebie o życie, a Ty mu je dałeś, długie dni na wieki wieków" (Ps 21,3-5).

1. W środę przypadającą po drugiej niedzieli po Wielkanocy oddaje się cześć św. Józefowi, patronowi całego Kościoła.

Kościół jest mistycznym ciałem Jezusa Chrystusa. Podobnie jak w odniesieniu do Jezusa, Herod starał się go zabić zaraz po Jego narodzeniu; i jak później był zdradzony i skazany na śmierć; tak samo świat zachowuje się w odniesieniu do Kościoła. Dlatego pełni ufności mówimy: „Do Ciebie, św. Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy Twej Najświętszej Oblubienicy, z ufnością również błagamy o Twą opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą Bogarodzicą i przez ojcowską Twą troskliwość, którą otaczałeś Dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył Krwią swoją i swoim potężnym wstawiennictwem dopomóż nam w naszych potrzebach”.

2. Teksty mszalne tego dnia wyrażają nadzieję, jaką Kościół pokłada w swoim niebieskim opiekunie.
Epistoła przedstawia nam Józefa ze Starego Testamentu. Umierający Jakub przepowiada, że jego syn Józef „będzie pasterzem i siłą Izraela oraz że Bóg napełni go wszelkim błogosławieństwem”. I rzeczywiście Józef z polecenia faraona zarządzał całym Egiptem: „Udajcie się do Józefa”. Józef ocalił lud od głodu. „Bóg ustanowił mnie ojcem i królem, zarządcą całego domu. Om mnie wywyższył, abym ocalił wiele narodów”. To jest zadanie, jakie św. Józef pełni w odniesieniu do Kościoła.

Ewangelia, Oremus i Communio przedstawiają porównanie między Świętą Trójcą z Nieba i Trójcą ziemską: Jezusem, Maryją, Józefem. Maryja jest prawdziwą Matką Jezusa; ponieważ Józef jest prawdziwym oblubieńcem Maryi, dlatego ma swoje prawa w odniesieniu do błogosławionego owocu Jej łona. Dlatego w Prefacji jest mowa, że św. Józef zachowuje się wobec Jezusa jak ojciec.
Antyfona na wejście, Modlitwy oraz Ofertorium w św. Józefie ukazują opiekuna, który na mocy zrządzenia Opatrzności Bożej został oddelegowany do sprawowania pieczy nad mistycznym Ciałem Jezusa Chrystusa, którym jest Kościół; oraz troska o nie w momentach szczególnych trudności.
Święty Bernardyn ze Sieny tak modlił się do św. Józefa: „Pamiętaj o nas, wspieraj nas swoją | przemożną modlitwą u Tego, w którym widziano twojego syna i wyjednaj nam łaskę u twojej oblubienicy, Błogosławionej Dziewicy Maryi”.

Rachunek sumienia. - Jakie jest moje przekonanie o opiece św. Józefa? Jaka ufność? Jak się modlę do niego?

Postanowienie. - Jako żywa i działająca część mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa, zawsze będę prosił św. Józefa, aby oświecał, strzegł i uświęcił wszystkich członków Kościoła.

Modlitwa. - „Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Potężny nasz wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności, a jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i wszelkiej przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanną opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągnąć wieczną szczęśliwość w niebie. Amen”.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.