13 marca - Poznanie Boga

"Życie wieczne polega na tym, aby wszyscy poznali Ciebie, jedynego, prawdziwego Boga i Tego, którego posłałeś - Jezusa Chrystusa" (J 17,3).

1. Święta Trójca mieszka w nas, jesteśmy Jej świątynią. "Oddajcie Bogu chwałę i nieście Go w waszym ciele" (por. 1 Kor 6,20); musimy zachować i szanować Trójcę tak samo, jak zachowujemy i otaczamy czcią Najświętszy Sakrament w tabernakulum.

Trójcę Świętą należy poznać, naśladować i kochać.

Poznać Boga jedynego w swojej naturze i żyjącego w Trzech Osobach. Poznać dzieła każdej z Osób; poznać ich działanie w nas tu, na ziemi, i w Niebie. W Niebie kontempluje się Boga: na ziemi nasze myśli muszą być maksymalnie nakierowane na Boga, ponieważ dzięki temu nasza wiara staje się żywa.

Poznać Ojca, Jego pełną miłości Opatrzność, radość, jaką czerpie się z posiadania Go i z miłości do Niego. "Nikt nie jest tak pobożny, tak bardzo ojcowski jak Bóg" - pisze Tertulian; dlatego będziemy Go poznawać jako Ojca, w sposób szczególny dlatego, że z własnej woli stworzył nas swoim słowem prawdy. Za Chrystusem powtarzamy: "Oddaję cześć Ojcu". To dokonuje się poprzez chwałę i dziękczynienie: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi" (Mt 11,25). "Ojcze, dziękuję ci, że Mnie wysłuchałeś" (J 11, 41).

Poznać Syna; Jego Odkupienie, Jego nauczanie. On nas kocha i samego siebie wydał dla naszego zbawienia. W Eucharystii jest naszym pokarmem, dla nas stał się wzorem na ziemi i będzie naszą radością w Niebie. Jesteśmy Jego braćmi i dziedzicami. Dzięki Jego miłosierdziu staliśmy się dziećmi Boga, a wcześniej byliśmy dziećmi gniewu i diabła. 

Poznać Ducha Świętego: Jego łaskę, Jego natchnienia. On uświęca nas w sakramentach, jest życiem Kościoła i będzie naszą radością w Niebie. Kto chce żyć Duchem Świętym, mówi św. Augustyn, niech pamięta o zachowywaniu miłości, o umiłowaniu prawdy, o pragnieniu jedności, aby mógł dojść do błogosławionej wieczności.

2. Naśladowanie. Jedność Boga naśladuje się przez pełnienie dzieł miłości. Jezus prosił Ojca: "Aby byli jedno, podobnie jak My jedno jesteśmy" (por. J 17,22). Doskonałość Boga naśladuje się przez wytrwałą i stałą pracę nad wykorzenieniem wad i osiągnięciem świętości: "Bądźcie więc tak doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski" (Mt 5,48). Życie Boga naśladuje się, jak mówi pobożny autor, "kiedy umieramy dla świata, nie dla rozdzielenia duszy od ciała, ale odłączając się od dóbr ziemskich; kiedy zaczynamy nienawidzić tego, co świat kocha...; kiedy mamy nieustanne pragnienie rzeczy niebiańskich i niechęć do rzeczy ziemskich...; kiedy korzystamy z rzeczy tego świata, nie przywiązując się do nich; kiedy nasze istnienie w sposób duchowy bardziej zakorzenione jest w Niebie niż na ziemi".

3. Dusza powtarza nieustannie: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu; odnawia znak krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego; w jedności z Najświętszą Maryją odmawia "Magnificat... wielbi dusza moja Pana" (Łk 1,46); wraz z Kościołem śpiewa hymn "Chwała na wysokości Bogu... chwalimy Cię, błogosławimy cię, wielbimy Cie, wysławiamy Cię"; "Święty, Święty, Święty jest nas Pan"; "Chwalimy Cię, Boże, Ojcze nieskończonego majestatu, oddając cześć Twojemu jedynemu Synowi i Duchowi Świętemu Pocieszycielowi". Dusza powinna czcić Trójcę Świętą, odczuwać jej obecność, szanować i wielbić. Co więcej, dusza żyje w zwyczajnej zależności, z wielkim szacunkiem i w ciągłej adoracji.

Rachunek sumienia. - Odczuwam obecność Boga we mnie? Znam, naśladuję i modlę się do Trójcy Świętej?

Postanowienie. - Chcę trwać w ciągłym skupieniu.

Modlitwa. - Wszechmogący i wieczny Boże, który poleciłeś swoim sługom, aby poprzez prawdziwe wyznanie wiary poznali chwałę Twojego wiecznego majestatu. Prosimy Cię, spraw, abyśmy dzięki stałości naszej wiary chronieni byli przed każdą przeciwnością. Przez Chrystusa Pana naszego. 

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.