16 listopada - Cudowny połów

„W jaki sposób młodzieniec prostuje swą drogę? Zachowując Twoje słowa! Całym sercem szukam Twojej woli; nie odtrącaj mnie od nakazów Twoich! W mym sercu zachowuję Twoje słowa, abym nie zgrzeszył przeciw Tobie" (Ps 119,9-11).

1. Ewangelia dnia dzisiejszego przedstawia nam wydarzenie z życia Jezusa, które ma niezwykle wielkie znacznie profetyczne i duchowe.

„Pewnego razu Jezus stał nad jeziorem Genezaret, a tłum cisnął się wokół Niego, aby słuchać słowa Bożego. Zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu. Rybacy wyszli z nich i płukali sieci. Wtedy wszedł do jednej z łodzi, która należała do Szymona. Poprosił go, aby nieco odpłynął od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy skończył, zwrócił się do Szymona: «Wypłyń na głębię. Zarzućcie wasze sieci na połów». A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, trudziliśmy się przez całą noc i nic nie złowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Gdy to zrobili, złowili | tak wiele ryb, że rwały się im sieci. Wtedy dali znak wspólnikom w drugiej łodzi, aby przybyli im na pomoc. Podpłynęli więc i napełnili obie łodzie tak, że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr rzucił się Jezusowi do kolan i powiedział: «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem grzesznym człowiekiem». Zdumienie bowiem ogarnęło jego i wszystkich, którzy z nim byli, z powodu dokonanego połowu ryb; podobnie też Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus powiedział do Szymona: «Nie bój się, odtąd będziesz łowił ludzi». Potem wyciągnęli łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim” (Łk 5,1-11).

2. Tłumy ciągnęły do Jezusa, aby słuchać Jego słowa; były spragnione prawdy, a Boski Mistrz potrafił ugasić to pragnienie. Jezus wsiadł do łodzi; należała ona do Piotra. W przyszłych wiekach Jezus zawsze będzie nauczał z łodzi, symbolu Kościoła; zawsze z łodzi Piotra. Tylko w Kościele Piotra jest nieomylność; ponieważ naucza w nim sam Jezus Chrystus. Żaden z innych, tak zwanych kościołów, nie posiada nieomylności, ponieważ tylko Piotrowi Jezus zostawił obietnicę: „Piotrze, modliłem się za ciebie, abyś nie utracił swojej wiary. A ty... umacniaj braci” (Łk 22, 32). Kiedy Jezus skończył przemawiać, wydał polecenie Piotrowi: „Wypłyń na głębię. Zarzućcie wasze sieci na połów” (Łk 5, 4). Nadejdzie dzień, kiedy Piotr otrzyma polecenie: „Idźcie na cały świat” (Mt 28, 19). Jak bardzo szeroki jest świat; cały należy do Piotra. Jest on niczym nieskończone morze, wszędzie pracować będą rybacy ludzi, apostołowie, prowadzeni przez Piotra. Kościół ma prawo, tak samo jak ma misję, aby wszystkim głosić imię Jezusa Chrystusa i wszelkie prawdy do Niego się odnoszące.

Piotr, zawsze uczciwy, pokazuje Jezusowi swoje trudności, ale także swoją wiarę: „Mistrzu, trudziliśmy się przez całą noc i nic nie złowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci” (Łk 5, 5). Pozbawione łaski, nawet najbardziej mądre przepowiadanie nic nie może zdziałać; natomiast jeśli działa się z wiarą w Bożą pomoc, w pełnym posłuszeństwie, owoce będą przeobfite, cudowne: stokrotne. Wielki sukces apostołów, którzy w niewielkiej liczbie dwunastu niewykształconych, nieobytych w świecie osób, mimo wszystko ten świat zmienili, należy przypisać ich wierze w misję. Byli posłuszni, dlatego Jezus był przy nich i z nimi: „Ja będę z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Połów okazał się cudem.

Piotr i jego towarzysze z łodzi wezwali na pomoc innych rybaków, ponieważ sami nie byli w stanie wyciągnąć tak wielkiej ilości ryb. Piotr wraz z innymi apostołami od samego początku prosili innych ludzi o pomoc: wyświęcali diakonów, kapłanów i Biskupów. Ci zaś zawsze, przez wszystkie wieki, byli posyłani w różne części świata; powstawały nowe prowincje kościelne, nowe diecezje, aby rosła liczba chrześcijan.

Piotr w najbardziej bezpośredni sposób otrzymał zapowiedź swojej misji: „Odtąd będziesz łowił ludzi” (Łk 5, 10).

3. Mistrzu, wiemy, że jesteś prawdomówny i zgodnie z prawdą nauczasz dróg Bożych, bo nie kierujesz się tym, co ludzkie... Wiemy, że tak jak sam jesteś Mistrzem, tak również dałeś nam Kościół, który jest Nauczycielem; w nim jest Piotr, a przez posługę Piotra Ty sam nauczasz.

Rachunek sumienia. - Jak słucham Słowa Bożego? Przyjmuję je od samego Jezusa Chrystusa? Jaki jest mój szacunek do Kapłanów, Biskupów, Papieża?

Postanowienie. - W każdą niedzielę posłucham albo przeczytam wyjaśnienie Ewangelii.

Modlitwa. - Panie, dziękuję Ci za ustanowienie Kościoła i rzymskiego papiestwa. Udziel mi łaski, bym zawsze słuchał jego nauczania. Udziel mi łaski, abym zawsze w sposób godny rozważał papieskie encykliki, dekrety, adhortacje. Słowo Twojego wikariusza bardzo różni się od zwykłych słów ludzkich. Daj mi łaskę przebywania pośród dzieci dobrych, słuchających słowa Ojca, bym był między owieczkami, które ulegle idą za głosem dobrego Pasterza.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.