17 sierpnia - Komunia Święta - IV

„Szukajcie Pana, kiedy daje się znaleźć, wzywajcie Go, kiedy jest blisko! Niech niegodziwy porzuci swą drogę, a człowiek występny swoje zamysły! Niech wróci do Pana, aby obdarzył go miłością, do naszego Boga, gdyż On jest hojny w przebaczaniu! Bo moje myśli nie są waszymi myślami, a wasze drogi nie są moimi drogami - wyrocznia Pana. Bo jak niebo góruje nad ziemią, tak drogi moje górują nad waszymi, a moje myśli nad waszymi myślami!" (Iz 55,6-9).

1. Bardzo dobrym przygotowaniem do owocnego przyjęcia Najświętszej Eucharystii jest Komunia duchowa. Jest ona pobożnym i gorącym pragnieniem przyjęcia Jezusa Chrystusa i zjednoczenia się z Nim w najżarliwszej i działającej miłości, jeśli nie można przyjąć Go w sposób sakramentalny. Wymaga trzech aktów; żywej wiary w rzeczywistą obecność; wspomnienia łask, które Jezus nam wysłużył przez swoją Mękę i które są udzielane w Komunii św.; wielkiej miłości oraz pragnienia przyjęcia Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii, jeśli tylko będzie to możliwe, aby Go naśladować i własne życie zjednoczyć z Jego życiem. Istnieje wiele stosownych formuł; pomocą mogą służyć również następujące: 

„Jezus jest z nami, a my jesteśmy z Nim”; albo: „Jezu żyjący w Maryi, przyjdź i żyj w swoich sługach, w pełni Twojej miłości, Twojego światła, Twoich cnót”. Komunię duchową można podejmować w każdym czasie i w każdym | miejscu; szczególnie w czasie nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, podczas Mszy św., w momencie nadejścia pokus.

Dzięki tej praktyce otrzymuje się wiele łask. Jezus chce zaspokoić pragnienia swoich czcicieli; i ma w zwyczaju zaspokajać je proporcjonalnie do ich intensywności: „Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił” (Łk 1, 53). Co więcej, dzięki habitaulnej jedności z Jezusem, nasze działania, nawet te najprostsze, zyskują bezcenne zasługi.

2. Im częściej przyjmuje się Komunię św., tym bardziej karmi ona i pożywia duszę, jest też lepiej przyjmowana. Pius X mówi: Wiadomo, że dzięki częstej i codziennej Komunii św. dusza bardziej jednoczy się z Jezusem Chrystusem, życie duchowe lepiej jest odżywiane, wzrastają i nabierają mocy wszystkie cnoty człowieka; otrzymuje się bardziej pewny znak wiecznego zbawienia; dlatego wszyscy Proboszczowie, Kaznodzieje, Spowiednicy itd. muszą zachęcać do częstego przyjmowania Eucharystii. Co więcej, zostało napisane, że: częsta i codzienna Komunia św., jako praktyka zgodna z duchem katolickim, tak bardzo upragniona przez Jezusa Chrystusa oraz Kościół, powinna być możliwa dla wszystkich wiernych niezależnie od ich stanu i wieku; w taki sposób, aby nikt nie był pozbawiony tej możliwości, kiedy jest w stanie łaski i ma prawą intencję jej przyjęcia. Intencja jest prawa wówczas, kiedy istnieje pragnienie odpowiedzi na wolę Jezusa Chrystusa, pomnożenia zasług, wzrastania w miłości Bożej, otrzymania łask duchowych.

3. Jeśli ktoś, kto często przystępuje do Komunii św., | powoli, krok po kroku poprawia własne życie, eliminuje swoje wady, to ma prawdziwy znak potwierdzający działanie z prawą intencją. Spowiednik niech będzie dla niego dobrym sędzią i doradcą. Mój najukochańszy Jezu, spraw, aby wszyscy poznali skarby dobra, łask i zasług, jakich udzielasz w tym Sakramencie. Jak wielu ludzi szuka dóbr i pocieszenia poza Tobą, który jesteś jedynym Dobrem i źródłem każdego dobra! Oświeć tych, którzy błądzą w ciemnościach.

Rachunek sumienia. - Mam nabożeństwo do Komunii duchowej? Kiedy mogę, przyjmuję Komunię św.? Dzięki Niej udaje mi się poprawiać życie?

Postanowienie. - Przede wszystkim zatroszczę się o to, abym otrzymywał jak największy owoc Komunii sakramentalnej; przygotuję się do niej przynajmniej przez liczbę... Komunii duchowych.

Modlitwa. - „Chleba naszego powszedniego daj nam". Daj nam, Panie, codzienny pokarm eucharystyczny: chleb prawdziwy, ponadnaturalny, który daje życie wieczne. Wzbudź w ludziach stały głód Ciebie: tylko Ty możesz nasycić człowieka. „Chleb anielski staje się chlebem ludzi, chleb niebiański kładzie kres zapowiedziom, co za przedziwna rzecz: spożywa Pana biedak, sługa i nędznik”.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.