20 kwietnia - Wielka Sobota

"Anioł powiedział do kobiet: "Wy się nie bójcie! Wiem, że szukacie Jezusa ukrzyżowanego. Nie ma Go tutaj! Zmartwychwstał, jak zapowiedział. Podejdźcie i zobaczcie miejsce, gdzie Go położono. Potem idźcie szybko powiedzieć Jego uczniom: Powstał z martwych i podąża przed wami do Galilei. Tam Go zobaczycie. Oto, co miałem wam powiedzieć" (Mt 28, 5-7).

1. Poranna liturgia obejmuje: poświęcenie ognia i paschału; śpiew proroctwa, błogosławieństwo wody chrzcielnej. Litanię do Wszystkich Świętych, Mszę św., Nieszpory, zakończenie.

a/ Poświęcenie ogania. Kościół święci wszystkie elementy oraz przedmioty, które służą do sprawowania kultu. Ogień służy do tego, aby od niego rozpalić wszystkie świece; dlatego przed jego poświęceniem gaszone są wszystkie światła; rozpala się go przy użyciu kamieni. Odmawiane są trzy "Oremus": pośród których, wyjątkowo znacząca jest ta modlitwa: "Boże Ojcze, wszechmogący Panie, niegasnące Światło i źródło wszelkiej jasności, racz pobłogosławić ten płomień; Ty, który oświeciłeś świat cały, spraw, abyśmy i my tym samym światłem i tym samym płomieniem blasku Twojego oświeceni zostali. Podobnie jak oświeciłeś Mojżesza wychodzącego z Egiptu, oświeć teraz nasze serca i myśli, abyśmy w wieczności cieszyć się mogli życiem i światłem". Następnie poświęca się również pięć ziaren kadzidła, które jest symbolem modlitwy.

b/ Poświęcenie paschału, który jest symbolem Jezusa Chrystusa, który po swoim zmartwychwstaniu nie przestaje się ukazywać i nauczać apostołów. Na rozpoczęcie Mszy św. Diakon śpiewa Exultet, w którym wytłumaczona jest symbolika świecy. Hymn ten wysławia błogosławioną noc, w czasie której Żydzi wyszli z Egiptu. Prowadził ich świetlisty obłok, symbol Jezusa, który jest światłem dla dusz.

c/ Proroctwa. Jest to synteza przepowiedni dotyczących Mesjasza oraz synteza wielkopostnego nauczania katechumenów oraz ludu. Chrzest przywraca duszom dobra, które człowiek otrzymał do Boga przed grzechem pierworodnym; sprawia, że możemy wejść do nowej arki zbawienia, jaką jest Kościół; czyni nas dziećmi Boga, jak to zostało obiecane Abrahamowi; wyzwala z więzów Szatana, wszczepia nas w nowy lud Boży; udziela daru pokoju pochodzącego od Ducha Świętego; wskrzesza duchowo martwych; udziela wszelakiej pomocy; przygotowuje do Komunii św.; chroni przed niebezpieczeństwami, tak jak miało to miejsce w przypadku trzech młodzieńców wrzuconych do rozpalonego pieca.

d/ Poświęcenie wody chrzcielnej. Chrzest Jezusa przypomina nam nowe życie udzielane duszom; posługując się krzyżem oraz olejem krzyżma, błogosławi się i poświęca wodę; później czerpie się tę wodę, aby posłużyć się nią przy udzielaniu Chrztu oraz do błogosławieństwa domów. Jeśli ma miejsce udzielanie Sakramentu Chrztu, wykorzystuje się tę nową wodę.

e/ Litania do Wszystkich Świętych. Jezus Chrystus rozweselił Przedpiekle, niosąc Świętym Starego Testamentu wiadomość o dopełnieniu dzieła Odkupienia. Kościół w tym miejscu odmawia Litanię do Wszystkich Świętych, cieszących się zmartwychwstaniem Chrystusa.

f/ Msza św. Podczas Mszy św. ogłasza się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które dokonało się w niedzielny poranek. Śpiew "Chwała" jest wyjątkowo uroczysty; co rusz rozbrzmiewa "Alleluja", biją dzwony; Kapłani ubierają białe szaty; grają organy. Wszystko staje się nowe. Odnawiają się także dusze: nowe życie, aktywne, pełen działania. "Oremus" mówi: "Boże, Ty sprawiasz, że ta najświętsza noc jaśnieje blaskiem zmartwychwstania Pańskiego, zachowaj w Twoich nowych dzieciach (ochrzczonych) ducha dziecięctwa, którego im udzieliłeś, aby odnowieni na duchu i ciele służyli Ci z całkowitym oddaniem".

g/ Nieszpory. Są dołączone do Mszy św. i odmawia się je zaraz po Komunii św. Przywołują one w pamięci pobożne Kobiety, które jako pierwsze usłyszały wieść o zmartwychwstaniu. Dziękujemy Panu za to, że dał nam Sakramenty Chrztu, Bierzmowania, Pokuty i Eucharystii.

Rachunek sumienia. - Jesteśmy prawdziwymi dziećmi Kościoła? Wchodzimy w głębię Liturgii? Rozumiemy jej sens dogmatyczny, moralny, ascetyczny? Modlimy się wraz z Kościołem i za Kościół?

Postanowienie. - Moja Komunia św. wielkanocna będzie najpiękniejsza, niczym słońce pomiędzy Komuniami św. przyjmowanymi w ciągu roku.

Modlitwa. - Panie, wlej w nas ducha Twojej miłości, aby Ci, których nasyciłeś paschalną tajemnicą, dzięki łasce żyli w pełnej jedności z Tobą.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.