21 czerwca - Cechy życia w Nazarecie - II

"Jezus... Przyszedł do swego miasta rodzinnego i nauczał w synagodze. Zdziwieni mieszkańcy pytali: "Skąd u Niego tak niezwykła mądrość i cuda? Jest przecież synem cieśli. Czyż Jego Matka nie ma na imię Maryja, a Jego bracia Jakub, Józef, Szymon i Juda" (Mt 13, 54-55).

1. Jezus, Maryja i Józef prowadzili w Nazarecie życie pełne pracy. Praca Maryi była pracą typową dla wszystkich żydowskich kobiet zgodnie z ich statusem społecznym; Jezus i Józef wykonywali prace ciesielskie.

Pewnego dnia, w czasie swojej publicznej działalności, Jezus wrócił do rodzinnego miasteczka i wygłosił mowę, która zdumiała wszystkich ze względu na bijącą z niej mądrość oraz święte namaszczenie. Mieszkańcy Nazaretu spoglądali na siebie ze zdumieniem i pytali: "Skąd u Niego tak niezwykła mądrość i cuda? Jest przecież synem cieśli?" (Mt 13, 54). Inni mówili nawet: "Czy nie jest On cieślą?" (Mk 6, 3).

Święty Józef do końca swojego życia prowadził własny warsztat. Po jego śmierci obowiązki przejął Jezus i stał się rzemieślnikiem-cieślą, pracującym dla całego miasteczka. Widziano Go, jak cały dzień spędzał w pracy; wiele osób zlecało mu pracę; Jezus zanosił wykonane przez siebie rzeczy do ich domów i prosił o zapłatę...; dlatego tak bardzo zdumiewała ich teraz mądrość, z jaką mówił: "Co to za mądrość została Mu dana?" (Mk 6, 2). A był On przecież twórcą świata! "Wszystko zaistniało dzięki Niemu" (J 1, 3). A czy ty nie gardzisz czasem niepopularną i pokorną pracą? Czy nie jest to dzisiaj społeczną plagą, że wszyscy aspirują do pracy w zawodach wzniosłych, poświęcając się studiom i gardząc pracą chłopa czy robotnika?

2. Praca jest przykazaniem Boga: "Człowiek stworzony jest do pracy, jak ptak do latania" (Hi 5, 7). Człowiek musiał pracował jeszcze przed grzechem pierworodnym: "Aby go uprawiał i strzegł" (Rdz 2, 15); miał i uprawiać ogród Eden.

Bóg jest w najwyższym stopniu aktywny; jest również pierwszym poruszycielem; człowiek musi być do Niego podobny. Życie jest ruchem; lenistwo śmiercią.

Praca jest również karą za grzech, którą otrzymał Adam: "W pocie czoła będziesz zdobywał pożywienie" (Rdz 3, 19); chleb, który wcześniej jadłeś, pracując, ale bez wysiłku, teraz będzie okupiony twoim potem.

Praca jest życiową koniecznością. Dlatego św. Paweł pisze: "Kto nie chce pracować, niech nie je" (2 Tes 3, 10). Wiadomo, że są różne rodzaje pracy, w których: dominuje intelekt, dominuje duch, dominuje ciało: nauczyciel, kapłan, rolnik, pracownik, żołnierz, artysta, robotnik.

3. Kto, mogąc pracować, prowadzi życie leniwe, nawet jeśli go na takie życie stać, trwa w grzechu zwyczajnym. Życie, także bogacza, nie może zostać zmarnowane na rozrywkach. Kto nie cieszy się dobrym zdrowiem, niech pracuje tyle, ile może. Modląc się i cierpiąc w intencji ludzkości i zbawienia świata, podejmuje się wielką i szlachetną pracę.

W osobie Jezusa Chrystusa praca została maksymalnie wywyższona; była pilna; była nieprzerwana; była obowiązkiem pełnionym z prawą intencją i pełnym oddaniem; On wyraźnie i bezpośrednio potępiał przesadne dążenia i walki współczesnych sobie klas społecznych. Encykliki papieży, począwszy od Leona XIII, aż do współczesnych, które podejmują ten temat, są w najwyższym stopniu pouczające.

Rachunek sumienia. - Jak postrzegam pracę? Z jakimi wewnętrznymi i zewnętrznymi dyspozycjami do niej podchodzę?

Postanowienie. - Przeczytam i przemyślę encykliki społeczne Leona XIII, Piusa XI i Piusa XII. 

Modlitwa. - Jezu, w Tobie widzę wzór pracy. Lubię kontemplować Ciebie pracującego w warsztacie, ubranego w strój robotnika, skupionego na cięciu, heblowaniu, operowaniu młotkiem, nietracącego ani minuty czasu, z kroplami potu na czole. Chcę Cię adorować, kochać, prosić, medytując moment, w którym ukazujesz się światu jako pomocnik w warsztacie cieśli. Dziękuję Ci za tę wielką lekcję udzieloną mnie i całej ludzkości. Uświęć robotnika, wspomóż w codziennym trudzie, wlej łaskę radosnego oddania się pracy, abyśmy zawsze dążyli do dwóch rzeczy: "do chleba i do Raju".

za: J. Alberione, Krótkie medytacja na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.