21 września - Święty Mateusz Ewangelista

"Potem wyszedł i zobaczył celnika imieniem Lewi, pobierającego cło. I powiedział do niego:"Pójdź za Mną!". On zostawił wszystko, wstał i poszedł za Nim. Lewi też w swoim domu urządził dla Niego wielkie przyjęcie. Było tam wielu celników i innych, którzy razem z nim zasiedli do stołu" (Łk 5, 27-29).

1. Jezus głosił; nie spisał swojej Ewangelii; swoje nauczanie powierzył przepowiadaniu ustnemu. Jednak, z natchnienia Ducha Świętego, część Jego przepowiadania została spisana przez czterech apostołów nazywanych Ewangelistami: św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza, św. Jana.

Święty Mateusz jest pierwszy. Nazywano go również Lewi. Kiedy w Kafarnaum pełnił funkcję celnika albo poborcy (egzekwował podatki na rzecz Rzymu), wtedy spotkał go Jezus i zaprosił, aby poszedł za Nim. Natychmiast zostawił wszystko i poszedł za Nim; został jednym z Dwunastu; był naocznym świadkiem tego, co później opowiedział. Niedługo po Zesłaniu Ducha Świętego udał się głosić Ewangelię wśród pogan. Według tego, co czytamy w Brewiarzu, ewangelizował Etiopię. Zginął śmiercią męczeńską, jego ciało zostało przeniesione do Salerno, gdzie jest otaczane czcią.

Zanim opuścił Judeę (między 42 a 48 rokiem) napisał swoją Ewangelię, będącą wspomnieniem jego przepowiadania wśród Żydów.

2. Pisał, aby dowieść, że Jezus jest Mesjaszem zapowiedzianym przez Proroków. Dlatego z racji, że jest On Bożym Posłańcem, należy przyjąć Jego prawo oraz Jego Kościół. Wstępem do jego Ewangelii jest opowiadanie o dzieciństwie Jezusa Chrystusa; genealogia, Maryja i Józef, Betlejem, pobyt w Egipcie, Nazaret.

W pierwszej części przedstawia przygotowanie do działalności publicznej oraz działalność Jezusa w Galilei; w części drugiej działalność w Judei; w trzeciej ostatni tydzień w Jerozolimie, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kończy swoje dzieło, przedstawiając misję powierzoną apostołom, którą jest kontynuacja dzieła Jezusa.

Święty Ireneusz mówi: Święty Mateusz, żyjąc pośród Żydów, napisał Ewangelię w ich języku, Piotr i Paweł zakładali oraz ewangelizowali Kościół w Rzymie. Celem Mateusza było ukazanie, że Jezus jest Mesjaszem zapowiadanym przez Pismo.

W pierwszej Ewangelii ukazane jest to, jak bardzo Pan umiłował naród żydowski, jak go przygotował i jako pierwszy wezwał do wiary; niestety wielka jego część trwała w uporze, co więcej, przeciwstawiła się dziełu Zbawiciela, żądała dla Niego śmierci i uzyskała pozwolenie na Jego ukrzyżowanie. W księdze tej jawi się również uniwersalność Ewangelii; ponieważ zapowiada on, że ze Wschodu i z Zachodu przyjdą ludzie z każdego narodu i wejdą do królestwa Boga. Lud uparty, o twardym sercu, zostanie rozproszony, a jego miasta zniszczone.

Ta historia często się powtarza; podczas gdy ginie wiele dusz pełnych łaski, umiłowanych dzieci Boga; inne, które wydawało się, że znajdują się na szarym końcu, zajmują pierwsze miejsca.

3. Przyjmijmy więc Jezusa Chrystusa; całe Jego odkupienie, które jest nam ofiarowane. W przepowiadaniu, w Sakramentach, w posłudze i kierownictwie Kapłana każda dusza może znaleźć zbawienie. Jak zbawienie jest w Chrystusie, tak przekazywanie tego zbawienia dokonuje się w sposób zwyczajny przez działanie Kapłana, o którym zostało powiedziane: "Jak Ojciec mnie posłał, tak Ja posyłam was" (J 20, 21), nauczajcie, udzielajcie chrztu, prowadźcie dusze.

Rachunek sumienia. - Jestem uległy wobec łaski? Korzystam z niej? Owocnie? Czy może jestem oporny? Zaniedbuję ją?

Postanowienie. - Zapamiętam słowa św. Pawła: "Każdy niech uważa nas za sługi Chrystusa i zarządców tajemnic Bożych" (1 Kor 4, 1).

Modlitwa. - Boże, Ty ustanowiłeś swojego Jednorodzonego Syna Zbawicielem rodzaju ludzkiego i kazałeś nadać Mu imię Jezus, spraw, abyśmy cieszyli się w Niebie oglądaniem oblicza Tego, którego święte imię czcimy na ziemi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.