23 listopada - Kuszenie Jezusa

„Człowiek, który podróżował, poznał wiele, a doświadczony przemawia ze zrozumieniem. Kto nie był doświadczony, poznał niewiele, kto podróżował, zwiększył swe umiejętności" (Syr 34,9-10).

1. Znad Jordanu Jezus idzie na pustynię. Po czterdziestu dniach postu jest kuszony przez diabła.
Zauważmy, co mówi Ewangelia: „Potem Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby tam kusił Go diabeł” (Mt 4, 1). Potem: czyli po przyjęciu chrztu, po słowach Ojca, który dał wyraz swojemu upodobaniu, po czterdziestu dniach postu.

Dusza może znaleźć się w momentach większej gorliwości albo może też być poddawana pokusom. Być może nawet po przyjęciu Komunii św.: nigdy nie możemy być pewni. Zdarza się, że po odważnych i wspaniałomyślnych postanowieniach Pan wystawia nas na próbę, aby przekonać się, czy nasze postanowienia są naprawdę trwałe.

Jezus: Kuszony jest wcielony Syn Boży. Zatem pokusa dotyka absolutnie wszystkich; nie jest ona grzechem, co więcej, jest piękną okazją do zasług. Niech nikt nie czuje się upokorzony z powodu pokus; z odwagą i radością walcz i zwyciężaj.

Wyprowadzony przez Ducha. Pokusa staje się częścią Bożego planu: dla naszej pokory, pouczenia i zasługi. Pozwalają na nią mądrość i miłość Boga: „Bóg wystawił Abrahama na próbę” (Rdz 22, 1). „Szczęśliwy człowiek, który mimo pokusy wytrwa w dobrym, bo gdy będzie wypróbowany, otrzyma od Boga wieniec życia” (Jk 1, 12).

Na pustynię. Dobrze jest uciec od świata; ale samo to nie wystarcza. Szatan i ciało wszędzie mogą nas nakłaniać do złego; także w klasztorze o surowej klauzurze; także w kościele. Nikt nie jest zbawiony już na ziemi, chociaż może już być święty, może już być stary, chory, konający. Zawsze należy czuwać.

2. Jezus jest wystawiany na próbę pokusą odwołującą się do żądzy ciała: „Rozkaż, aby te kamienie stały się chlebem”. Odpowiada: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale tym wszystkim, co pochodzi z ust Boga”. Szatan przenosi więc Jezusa na taras świątyni jerozolimskiej i mówi: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół. Napisano bowiem: Swoim aniołom wyda polecenie o Tobie. Na rękach będą Cię nosić, abyś nie uraził o kamień swej nogi” (Mt 4, 3-6). Ta pokusa, aby poczuć się Bogiem, miałaby swoje źródło w pysze; ale Jezus odpowiada: „Napisano także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga twego” (Mt 4, 7). Trzecia próba odnosi się do pokusy chciwości i posiadania: „wyprowadził go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata z całym ich przepychem i powiedział: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz na kolana i oddasz mi hołd». Lecz Jezus mu odpowiedział: «Idź precz, szatanie! Bo napisano: Panu, twemu Bogu, będziesz oddawał hołd i tylko Jego będziesz czcił” (Mt 4, 8-10).

Trzy pożądliwości drzemią w człowieku: pycha, chciwość, zmysłowość. Jezus nie mógł być kuszony przez swoje pożądliwości, gdyż w sposób doskonały były one w Nim podporządkowane duchowi. Trzy pokusy skierowane były na trzy główne pożądliwości.

3. Jezus zwycięża, opierając swój kontratak na Piśmie Świętym. Pokusa jest próbą oszukania człowieka, tak jak już wcześniej Szatan oszukał | Adama i Ewę, obiecując im: „staniecie się jak Bóg”. Słowo Boże natomiast jest prawdą, światłem, bezpiecznym przewodnikiem. W każdej pokusie, intrydze, w tym, co nas pociąga, musimy konfrontować to, co jest nam proponowane, z tym, czego naucza Bóg, Jego prawo, Pismo Święte. Tylko Pan jest naszym światłem. Jezus sam był kuszony, a także cierpiał, aby móc pomagać tym, którzy będą kuszeni: „Skoro bowiem sam doświadczył pokusy, potrafi przyjść z pomocą kuszonym” (Hbr 2,18). Zawsze więc szukajmy pomocy u Pana: „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu” (Ps 70, 1). Najsłodsze Serce Jezusa, spraw, bym Cię kochał coraz bardziej.

Rachunek sumienia. - Czy należycie rozumiem, czym są pokusy? Jakie są moje główne pokusy? Jak się zachowuję, kiedy mnie nachodzą?

Postanowienie. - Będę pamiętał słowa Jezusa: „Czuwajcie i módlcie się” (Mt 26, 41).

Modlitwa. - „Boże, Ty usprawiedliwiasz bezbożnego i nie chcesz śmierci grzesznika, pokornie błagamy Twój Majestat, abyś nas ufających Twojemu miłosierdziu wspomagał niebiańską pomocą i strzegł ustawicznie; abyśmy zawsze Tobie służyli, a żadne pokusy niech nie zdołają nas odłączyć od Ciebie”.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.