24 listopada - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

„Towarzyszy Mu wojsko niebieskie na białych koniach, ubrane w biały, czysty bisior. Z Jego ust wychodzi ostry miecz, aby pobił nim narody. On sam będzie je pasł laską żelazną. On też wyciśnie w tłoczni wino zapalczywego gniewu Boga Wszechmocnego. Na Jego szacie i biodrze jest wypisane imię «Król królów i Pan panów!»" (Ap 19,14-16).

1. Święty Archanioł Gabriel, zapowiadając tajemnicę Wcielenia, powiedział do Najświętszej Dziewicy: „Ten Jezus będzie wielki, będzie nazwany Synem Najwyższego; będzie królował nad domem Jakuba na wieki, a Jego królestwo nie będzie miało końca (Łk 1, 32-33). W Jezusie Chrystusie wypełniło się proroctwo Daniela: „Dano Mu panowanie, chwałę i królowanie: będą Mu służyły wszystkie ludy, narody i języki. Jego panowanie będzie wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królowanie - królowaniem, które nie ulegnie zagładzie” (Dn 7,14). Jezus Chrystus w czasie swojej męki wyznał przed Sanhedrynem, że jest Bogiem, a Piłatowi powiedział, że jest królem: Sanhedryn skaza! Go, ponieważ mówił o sobie, że jest Bogiem, a Piłat za to, że obwołał siebie królem. My natomiast uwielbiamy Go, naśladujemy, podziwiamy jako Boga i jako Króla.

Ewangelia mówi: „W owym czasie: Piłat zapytał Jezusa: «Czy Ty jesteś królem Żydów?». Jezus rzekł: «Mówisz to od siebie czy też inni powiedzieli ci to o Mnie?». Wówczas Piłat powiedział: «Czyż ja jestem Żydem? To Twój naród i wyżsi kapłani wydali mi Ciebie. Co zrobiłeś?". Jezus odpowiedział: «Moje królestwo nie jest z tego świata. Gdyby moje królestwo było z tego świata, moi podwładni walczyliby, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś moje królestwo nie jest stąd». Wówczas Piłat rzekł Mu: «A więc jesteś królem». Jezus odparł: "To ty mówisz, że jestem królem. Ja urodziłem się i przyszedłem na świat po to, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, jest Mi posłuszny" (J 18,33-37).

2. Trudność zrozumienia królowania Jezusa Chrystusa ma swoje źródło w tym, że rozumiemy królowanie na sposób ludzki; tymczasem królowanie Jezusa Chrystusa jest boskie, nieskończone. Bóstwo Jezusa Chrystusa posiada trzy cechy wyższe: Jest On Bogiem i człowiekiem: dlatego Jego królowanie wynika z dwóch tytułów, ale w różny sposób. Oprócz królowania ludzkiego posiada wszelką władzę, prawo oraz dobra; nie ma jednak żadnych ograniczeń odnośnie do czasu, przestrzeni, poddanych. Jeszcze: królewska władza Jezusa Chrystusa rozciąga się na Niebo, ziemię, Czyściec, piekło; i nie dotyczy to jedynie działania, ale także samego istnienia, ponieważ wszystko jest z Boga i w swoim istnieniu wszystko jest Bogu podporządkowane.

Jezus Chrystus jest Królem z natury, ponieważ jest stwórcą, rządcą, współpracownikiem; z urodzenia, ponieważ narodził się w wieczności z Ojca; z obietnicy, ponieważ Mesjasz został obiecany narodom; z daru, ponieważ każde stworzenie zostało Mu podarowane przez Ojca; ze zwycięstwa, ponieważ dzięki wyzwoleniu nas spod władzy demona, nabył nas dla siebie; z powszechnego uznania i z odwiecznego nakazu.

Posiada królewską władzę: legislacyjną, sądowniczą, wykonawczą. Jezus Chrystus króluje nad umysłami: Jego królestwo jest prawdą, więc ludzki rozum powinien oddawać Mu cześć, wierząc w każde Jego słowo. Jego królestwo jest królestwem sprawiedliwości, więc ludzie powinni oddawać Mu cześć przez wolę, przyjmując Jego przykazania i naśladując Jego przykład. Jezus Chrystus króluje nad sercami; Jego królestwo jest królestwem miłości, więc ludzie muszą Jemu podporządkować swoje uczucia i dążenia.

3. Pius XI w encyklice poświęconej tematowi Królowania Jezusa zarządził: „A przeto powagą Naszą Apostolską ustanawiamy święto Pana Jezusa Chrystusa Króla, które ma być na całym świecie obchodzone rokrocznie w ostatnią niedzielę miesiąca października, tj. w niedzielę poprzedzającą bezpośrednio uroczystość Wszystkich Świętych. Polecamy również, aby w tym samym dniu corocznie odnawiano poświęcenie się Sercu Pana Jezusa”.

Rachunek sumienia. - Czy zawsze oddawałem Jezusowi Chrystusowi należną cześć poprzez moją wiarę, poddanie, z serca?

Postanowienie. - „Należę do Jezusa Chrystusa!” (1 Kor 3,23). Wielka myśl, wielkie zaproszenie, wielka radość.

Modlitwa. - Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa: O Jezu najsłodszy, Odkupicielu rodzaju ludzkiego, wejrzyj na nas, korzących się u stóp Twego ołtarza. Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy. Oto dzisiaj każdy z nas oddaje się dobrowolnie Najświętszemu Sercu Twemu, aby jeszcze ściślej zjednoczyć się z Tobą.
Wielu nie zna Cię wcale; wielu odwróciło się od Ciebie, wzgardziwszy przykazaniami Twymi. Zlituj się nad jednymi i drugimi, o Jezu Najłaskawszy, i pociągnij wszystkich do świętego Serca swego. Królem bądź nam, o Panie, nie tylko wiernym, którzy nigdy nie odstąpili od Ciebie, ale i synom marnotrawnym, którzy Cię opuścili. Spraw, aby do domu rodzicielskiego wrócili co prędzej i nie zginęli z nędzy i głodu.
Króluj tym, których albo błędne mniemania uwiodły, albo niezgoda rozdziela; przywiedź ich do przystani prawdy i jedności wiary, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden pasterz.
Królem bądź tych wszystkich, którzy jeszcze błąkają się w ciemnościach pogaństwa albo islamizmu i racz ich przywieść do światła i Królestwa Bożego. Wejrzyj wreszcie okiem miłosierdzia swego na synów tego narodu, który niegdyś byt narodem szczególnie umiłowanym. Niechaj spłynie i na nich, jako zdrój odkupienia i życia, ta Krew, której oni niegdyś wzywali na siebie.
Użycz Kościołowi Twemu bezpiecznej wolności. Udziel wszystkim narodom spokoju i ładu. Spraw, żeby ze wszystkiej ziemi, od końca do końca, jeden brzmiał głos: Chwała bądź Bożemu Sercu, przez które stało się nam zbawienie. Jemu cześć i chwała na wieki. Amen.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.