26 sierpnia - Pokuta - V

„«Chodźcie, rozsądźmy - mówi Pan. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat - nad śnieg wybieleją. Choćby były czerwone jak purpura - staną się białe jak wełna. Jeżeli naprawdę posłuchacie, będziecie zażywali dóbr ziemi. Lecz jeśli będziecie trwać w uporze - miecz was wytępi».Tak orzekły usta Pana!" (Iz 1,18-20).

1. Spowiedź jest wyznaniem grzechów czynionym przed Kapłanem, aby otrzymać rozgrzeszenie i pokutę. Obowiązkiem jest wyznanie wszystkich grzechów ciężkich. Rzeczą dowolną, chociaż dobrą i zbawienną, jest wyznanie przynajmniej najczęstszych grzechów powszednich, które są popełniane celowo. Spowiednik jest sędzią; dlatego, aby mógł udzielić rozgrzeszenia, musi poznać grzechy oraz ich kontekst, dyspozycje i skłonności penitenta; | środki i warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać rozgrzeszenie, oraz te, które potrzebne są do poprawy.

Musi mieć też miejsce odpowiednie zadośćuczynienie Bogu. Grzech jest aktem pychy i nieposłuszeństwa: szczere wyznanie i oskarżenie samego siebie jest upokorzeniem, ponieważ penitent skazuje się na nie, uznając swój błąd, i poddaje siebie samego osądowi Sługi Boga. Bóg: „nie gardzi udręczonym i uniżonym sercem (Ps 51, 19).
Święty Ambroży, słuchając wyznań penitentów, sam bardzo mocno płakał; w ten sposób pobudzał ich do płaczu nad ich grzechami.

2. Spowiedź daje pokój oraz poczucie bezpieczeństwa; są one tym większe, im większe były upokorzenie oraz skrucha. Penitent pozostawiony sam w sobie mógłby mieć wątpliwości odnośnie do swoich dyspozycji: natomiast sąd Kapłana, Sługi Boga, daje mu pewność; rozgrzeszenie oraz znak przebaczenia.

Dzięki Spowiedzi człowiek jest oddalany od grzechu. Kto często czyni rachunek sumienia przygotowujący do Spowiedzi, ten dobrze zna okazje, środki, pokusy, obowiązki i dzięki temu staje się mądrzejszy i w przyszłości będzie bardziej roztropny.

Spowiedź jest wielkim środkiem prowadzącym do doskonałości. W niej Kapłan jest przyjacielem, przewodnikiem, ojcem. Tak jak przyjacielowi w tajemnicy i z przekonaniem, że otrzyma się od niego dobre słowo wypowiedziane w imieniu Boga, powierza mu się każdy sekret, skłonność, słabość, łaskę. Jako przewodnik dla każdego jest on kierownikiem w życiu duchowym, szczególnie w odniesieniu do zdobywania cnót. Kiedy św. Paweł pytał Pana, co ma robić, usłyszał odpowiedź: „Wstań i idź do miasta. Tam dowiesz się, co masz czynić” (Dz 9, 6). Kapłan, jak ojciec, jest wielką pomocą w uczeniu się wytrwałości oraz jest wielkim umocnieniem w chwilach zwątpienia.

3. Spowiedź ma także wiele zalet społecznych. Spowiednik uczy zachowywania wszystkich praw Bożych i ludzkich, które stoją w służbie rodzinie, społeczeństwu cywilnemu oraz Kościołowi. Niszczy podziały, nakazuje zadośćuczynienie, zapobiega zgorszeniom; spowiedź jest taka sama dla wszystkich i wszyscy, stając przed Kapłanem, jesteśmy takimi samymi prostymi penitentami.

„Stając przed Tobą, Panie, przynosimy nasze winy i otrzymane kary. Jeśli myślimy o wyrządzonym złu, to nasze cierpienia okazują się o wiele za małe; o wiele większe jest to, co przynosimy” (św. Augustyn).

Rachunek sumienia. - Moje wyznanie grzechów zawsze było pełne? Szczere? Wypowiedziane na głos? Prawdziwe? Wypowiedziałem także liczbę, rodzaj i okoliczności, które wpływają na ciężar grzechów? Czy nie muszę poprawić którejś ze spowiedzi?

Postanowienie. - W wyznaniu moich grzechów zacznę od tych najcięższych i najbardziej upokarzających.

Modlitwa. - Wyznawanie moich grzechów jest trudne, szczególnie w odniesieniu do tych wewnętrznych i upokarzających: chętnie to jednak przyjmuję, podejmując przynajmniej taką pokutę. Pragnę, aby Spowiednik czytał w mojej duszy, chcę dać dowód tego, jaki jestem przed Bogiem; chcę, aby pomógł mi poznać cały ciężar, liczbę oraz konsekwencje moich \ grzechów. Cóż stałoby się ze mną w dzień sądu powszechnego, gdyby oprócz mojego grzechu przed całym światem upublicznione zostało również oszustwo popełnione w konfesjonale? Czyż nie jest chorym głupcem, który ukrywa swoją chorobę? Maryjo, ucieczko grzeszników, zmiłuj się nade mną!

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.