28 maja - Umartwienie - VII

"Dlatego: Wyprostujcie omdlałe ręce i osłabione kolana! Wyrównajcie ścieżki, po których kroczycie! Oby potykujący się nie zbłądził, lecz odzyskał zdrowie! Dążcie do pokoju ze wszystkimi oraz do uświęcenia, bo bez niego nikt nie będzie oglądał Pana. Czuwajcie, aby nikt nie pozbawił się łaski Bożej, aby jakiś gorzki korzeń, wyrastając, nie rozplenił się i nie zatruł wielu" (Hbr 12, 12-15).

1. Skromność jest umartwieniem ciągłym i ogólnym, szczególnie w odniesieniu do zmysłu dotyku. Jest ona "cnotą stojącą na straży poruszeń i działań ciała, aby były one podejmowane w sposób godny i uczciwy, tak w rzeczach poważnych, jak i żartobliwych, mało znaczących". Reguluje i panuje ona nad całym aspektem zewnętrznym człowieka, zarówno w tym, co jest odpoczynkiem, jak i w zajęciach poważnych. Jest godnym, uczciwym i przekonującym sposobem postępowania: "We wszystkim jest granica, której człowiekowi prawemu przekraczać nie można", mówi Horacy. Wielka cnota: "Skromność jest bogactwem; bogactwem u Boga; przed którym nikt nie jest bogaty, jest bogactwem, ponieważ jest częścią Boga". Jest naśladowaniem Chrystusa, który według św. Franciszka, był bardzo skromny w swoim życiu. Przejawia się na zewnątrz, ale zakorzeniona jest głęboko w duszy. Dzięki niej człowiek buduje całe swoje życie w sposób prawy; jak ktoś, kto chce pisać, stosując idealną kaligrafię, mówić zgodnie z zasadami gramatyki i składni.

2. W ubiorze i w higienie. Święty Franciszek Salezy pisze: "Dbaj o czystość, Filoteo, by nigdy nie widziano w Tobie niczego niechlujnego, czy źle dobranego... ale mocno strzeż się próżności, nienaturalności, przesady, nowinek i udziwnień. Na ile to możliwe, dąż do prostoty i skromności, które są największą ozdobą piękna i najlepszym lekarstwem na brzydotę..." Święty Alojzy mówi, że "każdy musi ubierać się zgodnie ze swoim stanem, w taki sposób, aby osoby mądre i dobrzy ludzie nie mogli powiedzieć: zbytnio się stroisz; ani żeby młodzi nigdy nie widzieli, że za mało dbasz o strój".

W zachowaniu. Ciało, zazwyczaj, powinno być wyprostowane, nogi nieskrzyżowane, ale blisko siebie; gesty, głos, sposób zachowania pod kontrolą; ubranie dobrze włożone. Jest stosowny sposób zachowania dla żołnierza, jest też dla księdza, inny jest dla kobiet. Jest stosowny sposób zachowania się w kościele, w łóżku, na spacerze, w towarzystwie przełożonych, w czasie rekreacji, w biurze, w polu: wszystko musi być uregulowane zgodnie ze skromnością, która jest również znakiem dobrego wychowania oraz dobrych manier. "Niech wasza skromność będzie znana wszystkim ludziom" (Flp 4, 5). Jest ona ciągłym i bardzo skutecznym kazaniem.

3. Zarówno w zdejmowaniu ubrań, jak i w ich zakładaniu, czy to w samotności, czy publicznie, jest pewien sposób godny chrześcijanina. W wypowiadaniu własnych przekonań, w słuchaniu tego, kto mówi, w podróżowaniu, w studiowaniu, w przebywaniu w towarzystwie innych osób potrzebne jest zachowanie pełne szacunku i szczere. Historia mówi o jednym władcy, który zawsze wyrażał się w ten sposób: Jeśli się nie mylę, jak mi się wydaje, proszę wziąć pod uwagę tę moją myśl". Byli święci, którzy wydawali swoim podwładnym polecenia, prosząc ich, aby zrobili to czy tamto.

Rachunek sumienia. - Zastanawiałem się, dlaczego są osoby, które się lubi, których się szuka i chce się z nimi spotykać? A są też takie, od których się ucieka? Czy mój sposób zachowania jest ułożony? Medytuję skromność Maryi i Jezusa?

Postanowienie. - Każdego dnia chcę podejmować przynajmniej małe działania na rzecz tej cnoty.

Modlitwa. - W swojej dobroci wysłuchaj nas, Panie; uczyń nas świętymi w duchu i skromnymi w naszym zachowaniu, abyśmy stali się podobnymi do naszego Biskiego Wzoru, Jezusa. Nasze zewnętrzne zachowanie nie może być obłudne, przesadne, ale musi odbijać naszą wewnętrzną pokorę, czystość, pobożność, szacunek dla bliźniego; konieczne jest również czynienie dobra przed ludźmi, aby widzieli i chwalili Ciebie, Ojca Niebieskiego. O to Cię prosimy przez Twojego Syna Jezusa Chrystusa, który we wszystkim Ci się podobał.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.