28 października - Najpierw Królestwo, potem ciało

„Wzdycham i omdlewam z tęsknoty do dziedzińców Pana; serce moje i ciało wołają radośnie do Boga żywego. Nawet wróbel znajduje sobie dom, a jaskółka gniazdo, gdzie złoży swe pisklęta, przy ołtarzach Twoich, Panie Zastępów, Królu mój i Boże mój!" (Ps 84,3-4).

1. Zagadnienie troski o ciało oraz troski o dusze jest wyjaśnione w Ewangelii o Opatrzności, którą dzisiaj czytamy. Chrześcijanin najpierw powinien szukać królestwa Bożego i jego świętości; troska o ciało powinna być umiarkowana; Bóg miłościwie zatroszczy się tak o jeden, jak i o drugi wymiar.

Ewangelia mówi: „Nikt nie może służyć dwóm panom, gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował, albo jednemu będzie oddany, a drugiego zlekceważy. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Dlatego mówię wam: Nie martwcie się o swoje życie - o to, co będziecie jeść i pić; ani o swoje ciało - o to, w co będziecie się ubierać. Czyż życie nie jest ważniejsze od pokarmu, a ciało od odzieży? Przyjrzyjcie się ptakom: nie sieją ani nie zbierają plonów i nie gromadzą ich w spichlerzach, a wasz Ojciec Niebieski je karmi. Czyż wy nie jesteście od nich ważniejsi? Czy ktoś z was, zamartwiając się, może przedłużyć swoje życie choćby o chwilę? Dlaczego martwicie się o odzież? Popatrzcie na polne kwiaty, jak rosną - nie pracują ani nie przędą. A mówię wam, że nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jeden z nich. Jeśli więc polną trawę, która dzisiaj jest, a jutro zostanie spalona, Bóg tak ubiera, to czy nie tym bardziej was, ludzie słabej wiary? Nie martwcie się więc i nie mówcie: «Co będziemy jedli?» albo: «Co będziemy pili?», albo: «W co się ubierzemy?". O to wszystko zabiegają poganie. Przecież wasz Ojciec Niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Szukajcie najpierw królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, a wszystko inne będzie wam dodane” (Mt 6, 24-33).

2. Najważniejsza jest troska o duszę: „Czyż życie [dusza] nie jest ważniejsze od pokarmu?” (Mt 6, 25). „Szukajcie najpierw królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, a wszystko inne będzie wam dodane” (Mt 6, 33). Święty Augustyn mówi: „Pan chce nam przypomnieć, że stwarzając nas i dając nam duszę i ciało, dał nam o wiele więcej niż pokarm i ubranie. On nie chce, aby troska o te rzeczy podzieliła nasze serce”. Zostaliśmy stworzeni, aby poznać, kochać i służyć Bogu; aby później zjednoczyć się z Nim w Niebie. Ludzie chciwi ze środka czynią cel. Wszyscy skupieni i przywiązani do dóbr ziemskich nie pamiętają, ani nie kochają, ani nie szukają Boga oraz Nieba. „Nikt nie może służyć dwóm panom; nie możecie służyć Bogu i mamonie (Mt 6, 24-25).

A troska o ciało? Musi być umiarkowana. Ten, od którego otrzymaliśmy istnienie, da nam również wszystkie środki konieczne do utrzymania oraz wikt. Rzeczywiście bowiem: „Czy ciało nie jest ważniejsze od ubrania?” (Mt 6, 25). Pan daje pokarm ptakom powietrznym, które ani nie sieją, ani nie zbierają, ani nie gromadzą ziarna w spichlerzach. Pan ubiera w najpiękniejsze kolory lilie polne, a przecież żadna z nich ani nie pracuje, ani nie przędzie. „Jeśli więc polną trawę, która dzisiaj jest, a jutro zostanie spalona, Bóg tak ubiera, to czy nie tym bardziej was, ludzie słabej wiary?” (Mt 6, 30). Zaleca się jednak umiarkowaną troskę o ciało; nie możemy trwać w lenistwie. Kto jeszcze ma odpowiedzialność za innych, musi pracować i zaspokajać ich potrzeby. Starajmy się, aby Bóg był znany, posłusznie słuchany, kochany; starajmy się o to, byśmy sami coraz bardziej Go poznawali, kochali, lepiej Mu służyli. Pan przyjdzie ze swoją łaską i staniemy się święci. Miejmy ufność w Bogu; pracując i mądrze oszczędzając, możemy być pewni, że Pan da nam to wszystko, czego będziemy potrzebowali.

3. Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi; Stwórcę mojej duszy i mojego ciała; w Pana troszczącego się o każde ze swoich dzieci. Mój Boże, spraw, | abym coraz mocniej wierzył w Twoją Opatrzność.

Rachunek sumienia. - Czy w pierwszej kolejności szukam Boga? Wierzę, że Pan zatroszczy się o wszystkie moje potrzeby duszy i ciała?

Postanowienie. - Pełne pokoju oddanie samego siebie w ramiona Boga.

Modlitwa. - Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie; ale nas zbaw od złego. Amen.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.