29 maja - Cnota pobożności

"Całym sercem będę sławił, Panie, będę opowiadał wszystkie Twoje cuda, będę się cieszył i radował Tobą, będę śpiewał Twemu imieniu" (Ps 9, 2-3).

1. Pobożność jest cnotą moralną i nadprzyrodzoną; skłania naszą wolę do oddawania Bogu należnego kultu, z przekonaniem o jego nieskończonej wielkości i panowaniu nad wszelkimi stworzeniami. Człowiek, tak mały, sam z siebie nie jest w stanie wypełnić w sposób doskonały tego obowiązku sprawiedliwości wobec nieskończonego Boga; ale w Jezusie Chrystusie i z Jezusem Chrystusem będzie mógł oddawać godny hołd i chwałę.

Bóg jest pierwszą Zasadą i ostatecznym Celem; jest Najlepszy i Największy; jest Stwórcą i Nagrodą. Ma zatem prawo do otrzymywania ze strony człowieka kultu zewnętrznego i wewnętrznego. Bogu należy się adoracja, której dokonuje się poprzez złożenie przed Nim całego naszego jestestwa. Jesteśmy Mu winni wdzięczność za każdy z Jego darów i dobrodziejstw. Jesteśmy Mu winni zadośćuczynienie pełnione w duchu pokuty, za wszelkie obrazy wymierzone w Jego nieskończony Majestat. Musimy go błagać we wszystkich naszych codziennych potrzebach oraz w kontekście ostatecznego celu.

Kult zewnętrzny przejawia się w wielu formach: najważniejsza z nich to ofiara Mszy św. Jest ona również aktem kultu społecznego, ponieważ jest składana w imieniu Kościoła i całej rodziny chrześcijańskiej. Inne formy to: modlitwy liturgiczne, śluby, przyrzeczenia.

2. Oddawanie Bogu najwyższego kultu przez wszystkie stworzenia jest rzeczą godną i sprawiedliwą. Wszystko, co istnieje, musi wychwalać moc, mądrość i dobroć Boga. Zostały wyprowadzone z nicości: są zachowywane i podtrzymywane; są ukierunkowane na swój cel. "Niebo ogłasza chwałę Boga" (Ps 19, 1). Rzeczy oddają Bogu chwałę nieświadomie; człowiek natomiast, obdarzony rozumem, musi oddawać Mu chwałę w sposób świadomy, "rationabile obsequium". Kult ten zbiera i przedstawia Bogu chór głosów, które wznoszą się od stworzeń; co więcej, człowiek musi wielbić Boga także jako Odkupiciela i Uświęciciela. Święty Paweł mówi: "Z Niego i przez Niego i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki" (Rz 11, 36). "Jeśli żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli umieramy, umieramy dla Pana... (Rz 14, 8). To zadanie dotyczy każdego człowieka, ale szczególnie odnosi się do kapłanów i zakonników: "Każdy bowiem najwyższy kapłan, brany spośród ludzi, dla ludzi też jest ustanawiany w sprawach Bożych, aby składał dary i ofiary za grzechy" (Hbr 5, 1).

3. Przez Chrystusa i w Chrystusie adorujemy Boga, składamy dziękczynienie, wynagradzamy za grzechy i błagamy. Jezus jest Czcicielem Boga, w Nim który jest głową, my, będąc członkami Jego ciała, dokonujemy wszelkich aktów naszej pobożności. W ten sposób osiągamy wielki owoc: "Kto trwa ze Mnie, a Ja w nim, przynosi owoc obfity" (J 15, 5), ponieważ są one chwałą Boga i naszą zasługą. "Aby we wszystkim był wychwalany Bóg przez Jezusa Chrystusa" (1 P 4, 11). Działamy w Chrystusie nie mnie niż dłoń, która porusza się, idąc za poleceniem woli.

Rachunek sumienia. - Czy zrozumiałem, czym jest cnota pobożności, do tego stopnia, że nabyłem wewnętrzne przekonanie o niej? Kocham kult i jego różne formy? Jak w nich uczestniczę?

Postanowienie. - Musze nieustannie podejmować akty kultu zewnętrznego i wewnętrznego: życie jest świadomym oddawaniem chwały Bogu: "Ojcze, obdarzyłem Cię chwałą" (J 17, 4).

Modlitwa. - W Tobie, mój Jezu, z Tobą i przez Ciebie, Bogu wszelka cześć, działanie łaski, zadośćuczynienie i błaganie. Bóg z upodobaniem przyjmie je od Ciebie, bo jesteś Mu bliski. Działanie materialne czy spontaniczne ręki nie ma żadnej wartości; ma natomiast wartość moralną dla rozumu. Będę żył zatopiony w Tobie, Jezu, będę myślał, podejmował decyzje, działał w Tobie: "Żyję ja, ale już nie ja, żyje we mnie Chrystus" (Ga 2, 20). Niech składany przez mnie kult, wszystkie moje dzieła będą chrześcijańskie, czyli Twoje. Jezus zawsze w moim umyśle, Jezus zawsze w moim sercu, Jezus zawsze w moich dłoniach, Jezus zawsze w moich intencjach.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.