29 września - Świętego Archanioła Michała

"W niebie rozpętała się walka. Michał i jego aniołowie walczyli ze smokiem. Walczył też smok i jego aniołowie, ale nie zwyciężyli i nie było już dla nich miejsca w niebie" (Ap 12, 7-8).

1. Są dwa święta ku czci Świętego Michała Archanioła: 8 maja objawienie św. Michała; 29 września konsekracja kościoła św. Michała. 

Pierwsze wspomina objawienie się Archanioła. Jest obchodzone w okresie wielkanocnym, ponieważ zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa dało wielką radość także Aniołom. Naprawia ono, mówi św. Grzegorz, szkody, jakie zastępy Aniołów poniosły w walce z Lucyferem; oraz na nowo otwiera nam bramy Nieba. Dlatego jest to święto triumfu Jezusa Chrystusa, ponieważ św. Michał jest przywódcą Wojskiego Niebieskiego.

2. Imię Michał oznacza: "Któż jak Bóg". Przypomina nam ono walkę, jaka rozegrała się w Niebie: pomiędzy Archaniołem Boga stojącym na czele wojska niebieskiego a Szatanem, przywódcą zbuntowanych aniołów, którzy zostali strąceni do piekieł. Święty Michał pokonał pychę Szatana: to dzięki Archaniołowi człowiek otrzymał pokorę. Człowiek ma w sobie tyle pychy, że jest w stanie szczerze wierzyć, że jest większy niż Bóg, że poradzi sobie bez Boga, a nawet sam uznaje się za Boga.

Święty Michał natomiast przewodzi adoracji Boga jedynego, jednego w istocie, ale troistego, jeśli chodzi o Osoby. Ofiaruje Bogu kadzidło, symbol modlitwy, jak jest to powiedziane we Mszy św.

Teraz św. Michał dowodzi Kościołem i ludzkością w walce przeciwko Szatanowi. W Ofertorium Mszy św. (29 września) modlimy się w ten sposób: "Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, abyśmy nie zginęli w dniu straszliwego sadu".

Kiedy dusze wychodzą zwycięsko za tej walki, prosimy św. Michała, aby pozwolił im wejść w zastępy świętych i Aniołów.

3. Epistoła Mszy św. jest wzięta z Apokalipsy. Księga ta jest objawieniem tajemnic odnoszących się do rozprzestrzeniania się Kościoła oraz do prowadzonego przez niego działa. Jezus Chrystus, korzystając z pomocy Anioła, poprzez liczne wizje objawił te prawdy św. Janowi Apostołowi; ten je spisał i przekazał siedmiu Kościołom reprezentującym starożytne chrześcijaństwo. Słowo Anioł samo w sobie nie oznacza konkretnej misji; oznacza ją imię Anioła, czy to św. Michała, czy tez któregoś innego z Aniołów, którzy są posyłani przez wodza wojska niebieskiego.

Ewangelia (Mt 18, 1-10) przypomina nam Aniołów Stróżów ludzi: wszystkich żołnierzy wielkiej Armii św. Michała.

Rachunek sumienia. - Czy mam głębokie przekonanie, że każdego dnia prowadzona jest decydująca walka pomiędzy Szatanem a Kościołem, której celem jest pozyskanie dusz? Modlę się do św. Michała? Walczę, podporządkowuję się jego dowództwu i korzystam z jego pomocy?

Postanowienie. - Każdego dnia: "spowiadam się Bogu wszechmogącemu, Najświętszej Maryi Pannie, świętemu Michałowi Archaniołowi...|.

Modlitwa. - Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty,wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchu, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.