3 kwietnia - Obowiązki rodzinne

"Kto szanuje ojca, będzie się cieszył dziećmi i w dniu modlitwy będzie wysłuchany. Kto czci ojca, będzie żył długo, kto szanuje matkę, otrzyma nagrodę od Pana. Kto boi się Pana, szanuje swego ojca i służy swoim rodzicom jak panom. Synu, czynem i słowem okazuj szacunek ojcu, abyś otrzymał jego błogosławieństwo" (Syr 3, 5-8).

1. Rodzina jest dla każdego człowieka pierwszym środowiskiem uświęcenia. Jest to pierwsza społeczność ustanowiona przez Boga i uświęcona przez Jezusa Chrystusa. Rodzi się ona w sakramencie.

W niej, w porządku naturalnym, człowiek rozpoczyna, spędza i kończy swoje życia. Największe zasługi najłatwiej jest pozyskać właśnie w rodzinie.

Wierność w wypełnianiu obowiązków rodzinnych jest wskazówką do poznania prawdziwej dobroci człowieka. Każdy zgodnie ze swoim stanem; ponieważ każdy w rodzinie ma własną, dobrze określoną pozycję: jest mąż, ojciec, syn; jest żona, matka, córka, jest dorosły, jest młody, dziecko; brat, siostra, służba...

2. Pozycji zajmowanej w rodzinie odpowiadają konkretne obowiązki. W rodzinie musi mieć miejsce nauczanie religii, wzajemny dobry przykład, wytrwała miłość, klimat przebaczenia, ciężka praca.

W rodzinie każdy musi znaleźć swój chleb, swoje mieszkanie, swoje umocnienie, swój pokój, swój raj.

Rodzice we wzajemnej miłości i w pełnej współpracy wspierają się w pracy, w pokonywaniu trudności, w ofiarach; dają dzieciom dobre wychowanie; za wszelką cenę starają się o dobrą edukację ogólną i religijną; zapewniają odpowiedni poziom duchowy i materialny.

Dzieci, z wdzięcznością i uczuciem, pomagają im we wszystkim: posłusznie, z szacunkiem, z miłością, z troską; towarzyszą im moralnie oraz materialnie.

Pracodawcy szanują godność osób im służących oraz robotników; dają im sprawiedliwą zapłatę i z miłością się o nich troszczą. Służący oraz robotnicy wiernie pełnią swoje obowiązki, szanują i kochają swoich pracodawców.

Prawo naturalne i chrześcijaństwo jednoczą się w promowaniu rodziny: takiej, jakiej pragnął Bóg, stwarzając Adama i Ewę; takiej, jakiej przykład mamy w Rodzinie z Nazaretu; jaka potrzebna jest, aby prowadzić spokojne życie na ziemi; jaka wymagana jest dla wiecznego zbawienia wszystkich jej członków. Śmierć nie zrywa więzów miłości; rodziny muszą kiedyś zjednoczyć się w Niebie. Zdrowe rodziny oznaczają dobrze zorganizowane społeczeństwo.

Rachunek sumienia. - Dobrze poznałem moje obowiązki jako członka rodziny? Podejmują je z miłości i w sposób wierny? Mam na uwadze przed wszystkim dobro duchowe i wieczne rodziny?

Postanowienie. - Chcę, aby na sądzie powszechnym żadna z osób, z którymi żyję, nie miała podstaw, aby zarzucić mi grzechy popełnione w rodzinie albo że nie wniosłem swojego wkładu w budowanie wspólnego dobra i szczęścia.

Modlitwa. - Jezu Mistrzu, błogosław rodziny, w których jest wystawiony i czczony Twój obraz. Uczyń nasze rodziny oazami pokoju; poślij swoich Aniołów, aby wśród nich mieszkali i ich strzegli; oddal podszepty Szatana; spraw, aby rodziny były podobne do Rodziny z Nazaretu.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.