6 lipca - Gorliwość Jezusa - IV

"Po tych słowach Jezus podniósł swoje oczy ku niebu i powiedział: "Ojcze, nadeszła godzina. Obdarz chwałą swego Syna, aby i Syn Ciebie obdarzył chwałą. Przekazałeś Mu władzę nad wszystkim, co żyje, aby On dał życie wieczne wszystkiemu, co Mu dałeś" (J 17, 1-2).

1. Gorliwość o chwałę Bożą i zbawienie dusz zaowocowała apostolstwem modlitwy; przykład, cierpienie, przepowiadanie, wydawnictwa, sakramenty, dzieła; apostolstwo pełnione pośród młodzieży, mężczyzn, cierpiących, kobiet.

Apostolstwo modlitwy Jezusa. Ponieważ Bóg na każdego nałożył obowiązek troski o bliźniego, dlatego wszyscy, nikt nie jest tutaj wykluczony, mogą zrobić coś dla brata. Na pewno można się modlić, można znosić cierpienia, dawać dobry przykład; także ludzie starzy, dzieci, chorzy mogą to robić.

Apostolstwo modlitwy było praktykowane przez Jezusa Chrystusa od momentu Wcielenia i trwa na wieki w Niebie. On sam jest modlitwą, ponieważ jest ofiarą. Jest modlitwą, która zawsze jest wysłuchana "ze względu na Jego godność" (Hbr 5, 7). Jest modlitwą nieustanną, ponieważ zawsze ofiaruje się Ojcu, od momentu, w którym mógł powiedzieć: "przygotowałeś Mi ciało" (Hbr 10, 5); w Tabernakulum nieustannie się modli; w Niebie "żyje wiecznie, aby się wstawiać za nami" (Hbr 7, 25). Teraz jest największą modlitwą uwielbienia; teraz jest największą modlitwą dziękczynienia; teraz jest największą modlitwą zadośćuczynienia; teraz jest największą modlitwą błagalną. On jest Orantem. Nasza modlitwa jest dobra, jeśli jest zanoszona w Nim, z Nim i przez Niego: czyli "in nomine Christi".

2. Jego modlitwa ma charakter apostolski. Pragnie On chwały Boga oraz zbawienia i uświęcenia dusz.
W "Pater noster" w trzech pierwszych prośbach prosi o chwałę Boga, aby było uświęcone Jego imię, aby nastało Jego królestwo, aby ludzie byli Bogu podporządkowani. W kolejnych czterech prośbach wstawia się za nami: prosi o pokarm materialny i duchowy, o odpuszczenie grzechów, o zachowanie od zła, o uwolnienie od nieszczęść, a szczególnie od wiecznego potępienia.

Ewangelie zapisały niektóre modlitwy Jezusa: większość jest jednak przemilczana. Jezus modlił się w intencji swojej posługi przepowiadania przez czterdzieści dni, zanim ją rozpoczął; całą noc modlił się, zanim ustanowił dwunastu Apostołów; w Ogrodzie Oliwnym modlił się w intencji owoców swojej męki. W Wieczerniku wzniósł cztery prośby do Ojca: "Proszę Cię, abyś ustrzegł uczniów przed złem" (J 17, 15); "Ojcze Święty, strzeż ich w imię Twoje" (J 17, 11), czyli w Twojej nauce "uświęć ich w prawdzie" (J 17, 17), ponieważ wiara prowadzi do świętości życia: "Proszę Cię, aby wszyscy byli jedno" (J 17, 21): "aby byli doskonali w jedności" (J 17, 23); "aby wszyscy byli jedno w nas" (J 17, 21): doskonała jedność w wierze, w miłości, w pełnych zapału dziełach; jedność Nieba z ziemią.

3. Apostolstwo modlitwy może pełnić każdy, indywidualnie, albo w grupie, która jest oficjalnie powołania do życia, zatwierdzona i otwarta dla wszystkich. Wszystko może stać się modlitwą: "modlitwy odmawiane, działania, cierpienia". Jest ona mocniejsza, jeśli wiele osób zgodnie jednoczy się w modlitwie. Jest lepiej przyjęta, jeśli jest zjednoczona i zanoszona za wstawiennictwem Niepokalanego Serca Maryi. Wyprasza wszelkie dobro dla każdego człowieka, jeśli jako własne przyjmuje się intencje, które towarzyszą Jezusowi Chrystusowi w Jego codziennej ofierze składanej na ołtarzach świata.

Rachunek sumienia. - Znam i cenię to wszystko, co wyprasza apostolstwo modlitwy? Praktykuję je? Z jakim nastawieniem?

Postanowienie. - Jeśli będę mógł, zapiszę się do Apostolstwa Modlitwy, jeśli nie, będę je praktykował prywatnie.

Modlitwa. - Jezu Mistrzu, jednocząc się z Twoimi boskimi intencjami, za które modliłeś się na ziemi i za którymi prosisz teraz w Tabernakulum, ofiaruję Ci moje modlitwy, czyny i cierpienia całego życia. Proszę Cię przez Twoje zasługi; proszę Cię za tych, którzy sami się nie modlą; proszę Cię za wszystkich: sprawiedliwych i grzeszników, wierzących i niewierzących, poddanych i panujących, zdrowych, konających i zmarłych.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.