6 marca - Środa Popielcowa

"Ratuj mnie, Boże, bo woda sięga mi aż po szyję. Ugrzązłem w głębokim błocie i nie mam oparcia. Znalazłem się na głębinie i prąd wody mnie porywa. Zmęczyłem się krzykiem, ochrypło me gardło, oczy mi się zaćmiły od czekania na mojego Boga" (Ps 69, 2-4).

1. "Panie, wołałem do Ciebie, a Ty mnie uzdrowiłeś" (Ps 30,3). Wielki Post przez pokutę i dobre uczynki przygotowuje nas do uczestnictwa w owocach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Wieki Post to jakby wielkie rekolekcje odprawiane przez chrześcijan z całego świata, którzy przygotowują się do nowego życia, do zmartwychwstania w Chrystusie. W tym czasie naśladuje się odosobnienie i post Jezusa na pustyni. Tutaj można zobaczyć i poznać prawdziwych czcicieli krzyża, mówi Benedykt XV.

Wielki Post rozpoczyna się liturgią, w czasie której wierni przyjmują na swoje głowy popiół. Niniwici czynili pokutę w popiele i udręce ciała. Upokórz swoją pychę: "Pamiętam, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". "Boże, Ty nie żądasz śmierci grzesznika, ale pokuty jego, miej wzgląd łaskawy na ułomność rodzaju ludzkiego. Racz w swej dobroci pobłogosławić ten popiół, którym zamierzamy posypać głowy nasze na znak pokory i dla uzyskania przebaczenia. Wiadomo nam, że prochem jesteśmy i że za karę dla nieprawości naszych w proch się obrócimy, udziel nam tedy w miłosierdziu swoim odpuszczenia wszelkich grzechów i dostąpienia nagrody obiecanej pokutę czyniącym".

2. "Zmieńmy na lepsze wszystko to, czym zgrzeszyliśmy w zaślepieniu naszym, abyśmy, gdy nagle zaskoczy dzień śmierci, nie szukali już na próżno drogi pokuty, a znaleźć jej nie mogli". Oto fragment księgi Joela: "Nawróćcie się do Mnie całym sercem... Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana, waszego Boga! Bo On jest litościwy i miłosierny, nieskory do gniewu i bogaty w miłosierdzie; lituje się na widok nieszczęścia. Kto wie, może ulituje się i pozostawi po sobie błogosławieństwo plonów, na ofiary pokarmowe i płynne dla Pana, waszego Boga? Dmijcie w róg na Syjonie, ogłoście święty post, zwołajcie zebranie! Zbierzcie lud, zwołajcie święte zgromadzenie, wezwijcie starców, zbierzcie dzieci i niemowlęta! Niech wyjdzie oblubieniec ze swojej komnaty i oblubienica ze swojego pokoju! Między przedsionkiem a ołtarzem niechaj płaczę kapłani, słudzy Pana! Niech mówią: Przebacz, Panie, Twojemu ludowi. Nie wydawaj na pośmiewisko Twego dziedzictwa, nie pozwól, aby panowały nad nim ludy. Czemu mają mówić między narodami: "Gdzie jest ich Bóg?". Wtedy obudziła się w Panu zazdrość do Jego ziemi i okazał litość swojemu ludowi. Pan odpowiedział swojemu ludowi: "Oto daję wam zboże, moszcz i oliwę, byście się nimi nasycili, i już nie pozwolę, aby narody z was szydziły" (Jl 2, 12-19).

3. W Wielkim Poście podejmujemy dobre uczynki. Szczególną wartość mają: słuchanie słowa Bożego, dawanie jałmużny, uczynki miłosierdzia, umartwienie zmysłów; praca wynikająca z obowiązków naszego stanu; wszystko w milczeniu, przed Bogiem. Tego uczy Ewangelia dzisiejszej Mszy św.: "Gdy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy ponurym wyglądem chcą ludziom pokazać, że poszczą. Zapewniam was: Oni już otrzymają swoją zapłatę. Gdy ty pościsz, namaść głowę olejkiem i umyj twarz, aby nie ludzie widzieli, że pościsz, tylko twój Ojciec, który jest w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie. Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mole i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie natomiast skarby w niebie, gdzie mole ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie też twoje serce" (Mt 6, 16-21).

Rachunek sumienia. - Z jakim nastawieniem rozpoczynam Wielki Post?

Postanowienie. - Uświęcę czas Wielkiego Postu.

Modlitwa. - Panie, nie karz nas tym, na co zasłużyliśmy przez nasze grzechy; ale udziel nam swojego miłosierdzia. Spójrz łaskawie na tych, którzy korzą się przed Twoim Majestatem. Niech nasze posty będą lekarstwem; nasze łzy przebłaganiem; dobre uczynki pocieszeniem i zasługą u Jezusa Chrystusa, przez łaskę Ducha Świętego.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.