6 października - Ziarnem jest słowo

„Gdybym nie rozważał Prawa Twego, zapewne zginąłbym upokorzony. Obym nigdy nie zapomniał Twoich przykazań, ponieważ przez nie obdarzyłeś mnie życiem" (Ps 119,92-93).

1. Adam jest ojcem wszystkich ludzi; Noe jest ojcem potomków; Abraham jest ojcem wierzących. W tych dniach Brewiarz mówi nam Noem, symbolu Jezusa Chrystusa; ponieważ Noe ocalił rodzaj ludzki przed potopem; a Jezus Chrystus ocalił go przed wiecznym potępieniem. Dzięki swojemu słowu Jezus przyniósł zapowiedź, czyli dobrą nowinę o wyzwoleniu. Słowo jest mową Ojca.

Oto tekst Ewangelii: „Gdy zebrał się wielki tłum, bo ze wszystkich miast przychodzili do Niego, opowiedział taką przypowieść: Wyszedł siewca, żeby zasiać swoje ziarno. A gdy siał, jedno padło koło drogi i zostało zdeptane. Przyleciały ptaki i wydziobały je. Inne padło na skałę, a gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. Jeszcze inne padło między ciernie, a ciernie, rosnąc razem z nim, zagłuszyły je. Inne padło na żyzną glebę, a gdy wzrosło, wydało plon stokrotny. Mówiąc to, wołał: «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha». Uczniowie wypytywali Go, co znaczy ta przypowieść. On odpowiedział: «Wam dane jest poznać tajemnice królestwa Bożego, pozostałym zaś podaje się je w przypowieściach, gdyż patrząc, nie widzą, a słuchając, nie rozumieją. Takie jest znaczenie przypowieści: Ziarnem jest słowo Boże. Tymi koło drogi są ci, którzy je usłyszeli. Potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca, aby nie uwierzyli i nie byli zbawieni. Tymi na skale są ci, którzy z radością przyjmują usłyszane słowo, lecz nie mają korzenia. Oni wierzą do czasu, a w chwili pokusy odstępują” (Łk 8, 4-13).

2. Święty Piotr mówi: „Zostaliście bowiem zrodzeni nie z ginącego zasiewu, ale niezniszczalnego, dzięki słowu Boga, które żyje i trwa” (1 P 1, 23). Słowo to jest ogłoszeniem | dobrej nowiny (Ewangelii Boga): „Ziarnem jest słowo Boże” (Łk 8, 11). Święty Paweł mówi: „Jeśli w czasach Noego zginęli ludzie, to stało się tak z powodu ich niewiary; podczas gdy Noe przez wiarę zbudował arkę, potępił świat i stał się dziedzicem sprawiedliwości, którą otrzymuje się przez wiarę” (por. Hbr 11, 7). Tak samo, ci którzy uwierzą słowu Jezusa, będą ocaleni. Święty Paweł w dzisiejszym liście przedstawia, jak wiele zrobił dla głoszenia Ewangelii.

Serca słuchających słowa Boga mogą charakteryzować się różnym usposobieniem. Trzy rodzaje niedoskonałego terenu: chodzi o ziemię kamienistą (dusze pyszne), ziemię suchą (dusze pozbawione zainteresowania), ziemię pełną krzaków i cierni (serca zmysłowe). Trzy skutki niesie jednak teren dobry, ponieważ ziemia skłonna przyjąć słowo Boże rodzi plon trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny.

Słowo Boże także dzisiaj jest obfite: naszym zadaniem jest przygotowanie dobrego serca. Serce jest dobre, kiedy odznacza się prawą intencją, żywym pragnieniem rzeczy duchowych, kiedy jest czyste. Aby przynieść plon, potrzebna jest cierpliwa praca, prowadzona przez umartwienie ciała, odrzucenie zaszczytów, uwolnienie od dominującej troski o dzień dzisiejszy. Święci przynieśli plon stokrotny: Święty Paweł jest tego doniosłym przykładem. Niech przynajmniej sześćdziesiąt albo trzydzieści będzie miarą naszego plonu.

3. Święty Jan Chryzostom pisze: „Kto mi pomoże udać się na grób Pawła, abym mógł ucałować prochy jego ciała, w którym Apostoł dopełnił cierpień męki Chrystusa i wszędzie siał ziarno przepowiadanej przez siebie Ewangelii?”.

Rachunek sumienia. - Szanuję słowo Boże? Z pokorą go słucham? Z prawym sercem? Z dobrym pragnieniem?

Postanowienie. - Zawsze będę wybierał tę Mszę niedzielną, w czasie której Proboszcz wyjaśnia Ewangelię.

Modlitwa. - „Błogosławieni, którzy słuchają Twoich pouczeń i szukają Cię całym sercem. Pobłogosław swojego sługę, a ja zachowam Twoje słowa. Twoje słowo jest mądrością. Twoje pouczenia budują moją medytację, Twoja wola jest moim przewodnikiem. Przebiegłem drogę Twoich przykazań, a Ty poszerzyłeś moje serce. Udziel mi daru mądrości, abym zrozumiał Twoje prawo; abym je zachowywał całym sercem”.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.