7 października - Święto Różańca Świętego

"Wyrosłam jak cedr na Libanie, jak cyprys w górach Hermonu. Wyrosłam jak palma w Engaddi, jak plantacja róż w Jerychu, jak dorodna oliwka na równinie, wyrosłam jak drzewo platanu. Jak cynamon i balsam pachnący, jak mirra wyborna wydałam woń przyjemną" (Syr 24, 13-15).

1. Co zawiera. Różaniec jest modlitwą, która składa się: z głównych tajemnic wiary: pięciu radosnych, pięciu bolesnych, pięciu chwalebnych. Kto go odmawia, ten sprawia, że ich wspominanie staje się mu bliskie; otrzyma wielki owoce duchowy.

Oprócz tego jest Ojcze nasz; ułożone i nauczone przez samego Jezusa; dlatego jest to modlitwa najdroższa jej Autorowi z racji próśb, jakie się wypowiada, oraz dzięki mocy, jaką Autor tych słów ma u Ojca Niebieskiego.

Jeszcze: mówi się dziesięć razy Zdrowaś Maryjo; modlitwę bardzo chętnie przyjmowaną przez Najświętszą Dziewicę. Jest to piękna kompozycja ułożona ze słów Anioła, św. Elżbiety i Kościoła.

Dodaje się jeszcze inne akty strzeliste, jak Chwała Ojcu, Requiem aeternam, wezwania, które Matka Boża nauczyła dzieci fatimskie itd.: są to modlitwy bardzo piękne, pobożne i przyjmowane przez Boga; chociaż nie są częścią Różańca.

2. Różaniec. Modlitwa łatwa dla wszystkich, owocna. Jest modlitwą dla wszystkich: mogą ją odmawiać dzieci, robotnik, rolnik, dziewczynka, Papież. Każdy skorzysta z niej zgodnie ze swoim stanem, swoim wykształceniem, swoją pobożnością; ale nikt, nawet wielcy uczeni, nie będzie mógł wyczerpać mądrości i pobożności, które w niej są zawarte.

Jest modlitwą łatwą. Może być wielką pomocą w słuchaniu Mszy św., a także w czasie Nieszporów; w przygotowaniu się do Komunii św., a także jako dziękczynienie po niej; w towarzyszeniu konającym, a także można ją wykorzystać jako modlitwę za zmarłych; jest pomocna dla marynarza, więźnia, podróżnika, w chwilach pokusy, w wątpliwościach, w niedostatku, w młodości, w sile wieku, w starości, w chwili, kiedy jesteśmy skupieni albo roztargnieni; w rodzinie, w samotności, w kościele.

Jest modlitwą owocną. Najpiękniejsze łaski wspólne i prywatne zostały otrzymane dzięki modlitwie na Różańcu. Porażka oraz nawrócenie Albigensów; zwycięstwo chrześcijan nad Turkami pod Lepanto; porażka filozofii oraz pozytywizmu francuskiego. Wiele nawróceń, wiele pięknych powołań, wiele instytucji jest związanych z Różańcem. Trzecia część Różańca pozwala zrozumieć rzeczy trudne, przywraca pokój duszy, daje nadzieję i umocnienie rodzinie.

Jeśli jakaś dusza odmawia Różaniec, jest to znak zbawienia.

3. Sposób odmawiania. Jest sposób bardzo prosty: mówi się tajemnice, Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, skupiając uwagę na wypowiadanych słowach. Jest też sposób bardzo doskonały i dobrze będzie, jeśli każdy będzie do niego dążył: medytacja tajemnicy i rozważanie prawdy, cnoty, o Wcieleniu; pokorę Maryi, prosi się o łaskę, by zawsze umieć powiedzieć nasze "tak" odnośnie do woli Bożej.

Rachunek sumienia. - Szanuję Różaniec? Dobrze go zna? Mam zwyczaj odmawiania tej modlitwy? Czerpię z niej prawdziwy owoc?

Postanowienie. - Chcę nabyć przyzwyczajenie codziennego odmawiania Różańca, przynajmniej jego trzeciej części.

Modlitwa. - Dziewico Różańca Świętego, ofiarujemy Ci ten bukiet róż jako wyraz naszej dziecięcej czci. Odmawiając Różaniec, chcemy oddać cześć Twojemu Synowi wraz z Tobą. Dzięki niemu chcemy odbić w naszych duszach najpiękniejsze prawdy Odkupienia, niebieskiej chwały, miłosierdzia Twojego i Twojego Syna. Chcemy podziwiać oraz prosić o wszystkie cnoty i łaski, których udzielasz swoim czcicielom.
Niech Twój Różaniec będzie pięknym pocieszeniem w godzinie naszej śmierci.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.