9 grudnia - Niepokalana

„Podobnie jak oddawaliście się w niewolę nieczystości i rosnącej wciąż nieprawości, tak teraz oddajcie się służbie sprawiedliwości, która prowadzi do świętości" (Rz 6,19).

1. Co oznacza. Po grzechu Adama wszyscy ludzie rodzą się splamieni i ciążą na nich konsekwencje tej winy. Tylko Najświętsza Maryja została poczęta cała jako piękna i ozdobiona niewymowną łaską. W niej, uprzednio, skutkowały owoce Odkupienia. Nie została oczyszczona, ale we wszystkim zachowana od grzechu | pierworodnego. Łaska, którą 452 została ozdobiona Jej dusza w momencie poczęcia, była pełna; nie ta, którą posiada Anioł; ale ta, która należy się Królowej Aniołów. Nie łaska, jaką posiada sługa Boga w momencie śmierci; ale ta, która należy się Matce Boga i Matce wszystkich Świętych. W Niej spoczęła cała łaska udzielona rzeszy Świętych: „Cała piękna jesteś, Maryjo!”.

2. Wielkość przywileju. Przywilej ten jest dogmatem wiary, ogłoszonym przez Papieża Piusa IX w 1854 r. Kościół świętuje go każdego roku w dniu 8 grudnia; uroczystość ta posiada swoją wigilię oraz oktawę, tak jak to jest w przypadku największych uroczystości w ciągu roku. W 1858 r. Niepokalana Dziewica objawiła się ubogiej dziewczynce, Bernadecie Soubirous, która teraz jest wsławiona tytułem Świętej. Maryja wyprosiła tam niezliczoną ilość cudów dla swoich czcicieli, którzy przywołują Jej wstawiennictwa, posługując się tytułem Niepokalana. Tytuł ten bardzo podoba się naszej Matce; ponieważ jest chwalebny, sytuuje Ją ponad wszystkimi ludźmi; ponieważ jest pierwszym w porządku czasu przywilejem udzielonym Maryi; ponieważ jest szczególną łaską, ukazującą moc i dobroć Boga.

Bóg zechciał, aby demon nawet przez najmniejszą chwilę me miał przystępu do Maryi; ponieważ chciał mieć święte i dziewicze tabernakulum, w którym miał przyjąć ludzkie ciało i zamieszkać. On na wieki nienawidzi grzechu; On | ozdabia dusze weselną szatą łaski. Jeśli chcemy, aby Bóg w nas mieszkał, oczyśćmy duszę w Spowiedzi i ozdóbmy duszę przez przyjęcie Komunii św.

3. Nabożeństwo do Niepokalanej. Prawdziwymi czcicielami Niepokalanej są ci, którzy wystrzegają się grzechu, żyją w łasce i wzrastają w miłości. Czciciele Niepokalanej proszą Ją o łaski dla całej ludzkości; żywą wiarą wierzą w ten wielki przywilej; pragną kontemplować w niebie piękno Matki Boga i naszej.

Rachunek sumienia. - Czy dobrze poznałem oraz czy szanuję przywilej udzielony Maryi? Kocham czystość serca potrzebną do naśladowania Niepokalanego Serca Maryi? Mam nabożeństwo do tegoż przywileju.

Postanowienie. - Często będę budził w sobie pragnienie kontemplacji w Niebie Tej, która cała jest piękna.

Modlitwa. - Maryjo Niepokalana, nie odwracaj swojego spojrzenia od grzesznika tak bardzo niegodnego i splamionego niezliczoną ilością przewinień. Oczyść mnie! Wzbudź we mnie wiecznie żywy żal i uproś mi Boże Miłosierdzie. Przyoblecz mnie w łaskę, abym mógł zbliżyć się do Ciebie, która jesteś cała piękna! Wdzięk Twojego piękna zmiękczył Boskie Serce. Spraw, aby rósł we mnie niewymowny dar łaski.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.