9 maja - Roztropność - II

„Uważajcie więc, jak postępujecie: nie jak niemądrzy, ale jako mądrzy. Wykorzystujcie okazję, bo dni są złe. Dlatego nie bądźcie nierozumni, ale starajcie się pojąć, jaka jest wola Pana" (Ef 5,15-17).

1. Roztropność: bada dojrzale, rozwiązuje rozsądnie, wypełnia wiernie.

Wymaga przede wszystkim dobrego rozpoznania celu. Wielu błądzi w tym kluczowym punkcie: Dlaczego zostałem stworzony? Dlaczego istnieję? Dojrzałe pochylenie się nad problemem jest wymagane z racji ciężaru rzeczy, z którą musimy się zmierzyć.

Potrzebna jest refleksja nad naszą przeszłością, ponieważ doświadczenie jest nauczycielem życia: napotkane trudności, upadki, zwycięstwa. Również historia jest naszą pomocą, ponieważ pokazuje nam to, co zrobili dobrego i złego ci wszyscy, którzy nas poprzedzili: jaką pomoc otrzymali i z jakimi przeszkodami musieli się uporać. Należy także rozważyć bieżące okoliczności oraz zastanowić się nad przyszłością, jak ona się rysuje. Zawsze należy szukać porady. Ludzie mądrzejsi od nas, którzy nas lubią, także ludzie od nas młodsi, pochodzący z mniej rozwiniętej kultury, stojący niżej w hierarchii społecznej, mogą dać nam bezcenne światło w odniesieniu do czyhających na nas niebezpieczeństw, pokazać niewidzianą wcześniej przez nas stronę problemu, dać pożyteczną radę. W przypadku szczególnie ważnych decyzji z prośbą o to światło zwracamy się do Ducha Świętego, śpiewając Veni, Sancte Spiritus, a także odmawiając inne stosowne modlitwy.

2. Rozwiązywać rozsądnie: wybierając najpewniejsze środki prowadzące do celu. Dlatego sumiennie należy się wystrzegać przesądów, żądz, wyobrażeń które zniekształcają nasz osąd: Co mi to da w perspektywie wieczności?. Kiedy znajdę się w momencie śmierci czy sądu, będzie we mnie pragnienie, że mogłem to zrobić lepiej, inaczej? Jakie będzie wtedy moje pragnienie? Nie chcąc być oszukanym, chrześcijanin musi wnikliwie i przezornie ocenić wiele rzeczy; następnie, podejmując decyzję, przechodzi do działania bez zbytecznego ociągania się. Jeśli korzystamy ze środków otrzymanych od Boga, zawsze możemy mieć do Niego pełne zaufanie; nawet jeśli materialnie człowiek się myli, nie może mu nigdy zabraknąć Bożej pomocy oraz nagrody. Bóg jest blisko nas, aby nas umacniać; będzie z nami, aby nagrodzić przynajmniej Wysiłek i dobrą wolę.

3. Wypełnić wiernie. Pomijając wszystkie kalkulacje i dobrą wolę, zawsze potrzebna jest pokora. Potrzeba podjąć także najskuteczniejsze środki, aby nie upaść w przypadku jakiejś porażki. Potrzebna jest ostrożność, przezorność; mieć oczy szeroko otwarte, znać wartość osób, obserwować, co się dzieje we wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych wydarzeniach. Trzeba wykorzystywać wszelkie środki ostrożności: „ Uważajcie więc, jak postępujecie” (Ef 5, 15). Nieprzyjaciel przygotowuje trudności, przeszkody i inne złośliwości, które są tym bardziej chytre i przebiegłe, im piękniejsze i święte są nasze decyzje i postanowienia. W ten sposób człowiek nie staje się ofiarą niespodziewanych i zaskakujących okoliczności; nie traci koncentracji, znajduje siłę do powstania i rozpoczęcia wszystkiego od nowa; przy pomocy łaski Bożej otrzymuje się siły potrzebne do tego, aby doprowadzić do dobrego celu dzieło naszego uświęcenia oraz wszystkie dobre inicjatywy apostolskie.

Rachunek sumienia. - Jak oceniam rzeczy? Jak rozwiązuję moje problemy? Jak doprowadzam sprawy do końca?

Postanowienie. - Roztropność umysłu, roztropność uczuć, roztropność w działaniu.

Modlitwa. - Medytuję słowa napisane przez św. Jakuba, które odnoszą się do Twojej mądrości i roztropności: „Mądrość, która pochodzi od Boga, jest przede wszystkim nieskazitelnie czysta, przynosi pokój, jest życzliwa i wyrozumiała, uległa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, jest bezstronna i bez obłudy”.

Jest czysta w umyśle i w sercu; niesie pokój, ponieważ zachowuje konieczny spokój; uczciwa, bo jest wyrozumiała, co więcej, uległa, ponieważ ulega słusznym racjom; pełna miłosierdzia dla tych, co upadli, wszędzie przynosi dobre owoce; nie jest częściowa, nie ma w sobie obłudy czy udawania.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.