9 września - Modlitwa - II

„Taka jest pełna ufność, którą w Nim pokładamy, że gdy Go prosimy o to, co zgadza się z Jego wolą, On nas wysłuchuje. Jeśli więc wiemy, że nas wysłuchuje, gdy Go prosimy, wiemy też, że spełni to, czego oczekujemy" (1 J 5,14-15).

1. Modlitwa jest wielkim środkiem służącym do wypraszania chwały Boga i pokoju ludzi. Są to dwa cele, do których Bóg dąży poprzez Stworzenie, Odkupienie, Uświęcenie ludzi. Są to dążenia, które wszelkie stworzenia posiadające rozum muszą realizować w każdym swoim działaniu. Modlitwa jest współpracą człowieka z Bogiem w osiąganiu tego, czego Bóg pragnie; jest jednym ze środków, którymi On chce się posługiwać; a Bóg wcześniej niż my i o wiele bardziej niż my pragnie odpowiadać na nasze potrzeby, o ile dobrze się modlimy. Kiedy Jezus Chrystus się modlił, to zawsze wchodził w serce i umysł Ojca: modlitwa w imię Jezusa Chrystusa oznacza rzeczywiste zjednoczenie człowieka z Jego modlitwą, należy modlić się w Nim, z Nim i przez Niego. Święty Augustyn mówi: „Kiedy prosi się Boga o rzeczy sprzeczne z wiecznym zbawieniem, nie jest to modlitwa w imię Zbawiciela”. Zawsze istnieje potrzeba, aby nasza modlitwa za sprawą działania Chrystusa stawała się Jego modlitwą; dzieje się tak zawsze, ilekroć to, o co prosimy, jest Bożą chwałą i pokojem ludzi. Dlatego nie modli się ten, kto prosi o rzeczy złe, czyli o rzeczy, których Bóg nie może i nie chce dać.

2. Pan mówi: „Wzywaj mnie | w dniu utrapienia, Ja cię ocalę” (Ps 50, 15). „Proście a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie, pukajcie a otworzą wam” (Mt 7, 7), „Da to, co dobre, tym, którzy Go proszą (Mt 7, 11). „Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a temu, kto puka, będzie otwarte” (Łk 11, 10). „O cokolwiek poprosicie Ojca, da wam” (J 16, 23). „Wierzcie, że otrzymacie wszystko, o co poprosicie w modlitwie, a to wam się stanie” (Mk 11, 24). „Jeśli o coś poprosicie w moje imię, ja to spełnię” (J 14, 14). „Uroczyście zapewniam was: O cokolwiek poprosicie Ojca w imię moje, da wam” (J 16, 23). „Mój Ojciec da wam wszystko, o co poprosicie Go w moje imię” (J 15, 16).

Żydzi, niewolnicy w Egipcie, modlili się i zostali uwolnieni. Mojżesz prosił o zwycięstwo nad Amalekitami i został wysłuchany. Jozue, Judyta, Ester modlili się i zostali wysłuchani. W Ewangelii prosili: dziesięciu trędowatych, niewidomy od urodzenia, kobieta cierpiąca na krwotok, kobita kananejska, setnik itd.; i każda dobrze odmówiona modlitwa została przez Jezusa Chrystusa wysłuchana.

Kto się modli, prosi w Duchu Świętym i wraz z Jezusem Chrystusem: „Duch Święty przychodzi nam z pomocą w naszej słabości” (Rz 8, 26). „Exauditus est pro sua reverentia" zostaje (Jezus Chrystus) wysłuchany dzięki swoim zasługom. Modląc się, wchodzimy w przestrzeń woli Bożej; to Bóg daje nam łaskę i pobudza nas do modlitwy; jak więc mógłby nas później nie wysłuchiwać? Święci otrzymywali to, czego pragnęli: „Dzięki modlitwie otrzymuje się dobro i oddala każde zło” (św. Bonawentura).

3. Rozważę słowa Tertuliana: „Czyż Bóg mógłby odmówić temu, kto się modli? Tylko modlitwa jest w stanie pokonać Boga. Jezus Chrystus nadal modlitwie wszechmoc. Dlatego modlitwa umacnia słabych, leczy chorych, wyrzuca demony, daje moc niewinnym. Gładzi winy, odrzuca pokusy, pociesza strapionych, zatrzymuje prześladowania, wspiera wielkodusznych, prowadzi pielgrzymów, koi żal, podnosi upadających, umacnia sprawiedliwych”. I tak modlitwa, która jest tylko jedna, może wszystko.

Rachunek sumienia. - Jak się modlę? Tyle otrzymam dóbr, ile będę się modlił w myśli i słowami.

Postanowienie. - Każdego dnia będę doskonalił moją modlitwę.

Modlitwa. - Boży Duchu, pomnóż moją wiarę w Twoje obietnice. Abym wierzył: że modlitwa jest umocnieniem słabych, że buduje równowagę pomiędzy dzieckiem i mocarzem; że sprawia, iż ubogi więcej posiada niż bogacz; że prosty człowiek więcej ma mądrości niż uczeni; że człowiek cierpiący szczęśliwszy jest, niż radujący się ludzie; że maluczcy zwyciężają możnych; że pokorny bezpieczniejszy i świętszy jest niż pyszny.

za: J. Alberione, Krótkie medytacje na każdy dzień roku, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2014.